عفونت ادراري ؛ بيماري همه گير

عفونت ادرار يك بيماري همه گير است كه نه تنها افراد مختلف بلكه بيماري‌هاي مختلف را هم درگير مي‌كند؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

ادرار-و-عفونت-ادراري

  

ادرار؛ شايد در نگاه اول شنيدن اسم آن هم چندش‌آور باشد اما بايد بدانيد كه بسياري از بيماري‌ها مثل عفونت ادرار و مثانه به همين مايع بدن بستگي دارد البته اين عفونت شايع با بيماري‌هاي ديگر مثل انواع سرطان و ديابت هم مرتبط است.

يك بيماري همه‌گير كه بزرگ و كوچك  نمي‌شناسد و از كودك تا سالمند را گرفتار مي‌كند؛ بايد بدانيد كه يكي از  عفونت‌هاي شايع كه بيشتر در خانم‌ها اتفاق مي‌افتد، عفونت ادراري است؛ البته آقايان هم به اين درد مبتلا مي‌شوند كه علت ابتلا به اين بيماري هم متفاوت است.

صفحه سلامتي مجله دلتا اين بار مي‌خواهد درباره ادرار، عفونت ادراري و هر آنچه به آن مرتبط است با شما صحبت كند.

ادرار

بيماري به نام عفونت ادرار 

يكي از عفونت‌هاي شايع كه تقريبا ساير  قسمت‌هاي بدن مثل كليه و مثانه را درگير مي‌كند؛ عفونت ادرار است؛ همانطور  كه گفته شد، عفونت ادراري در زنان شايع‌تر از عفونت ادراري در مردان است؛  زيرا پيشاب‌راه يا مجراي خروج ادرار در زنان كوتاه‌تر است و همين كوتاهي  موجب مي‌شود كه باكتر‌ي‌ها سريع‌تر به مثانه راه پيدا كنند. البته اين  بيماري در افراد به علت‌هاي مختلفي ايجاد مي‌شود كه در ادامه به آنها اشاره  مي‌كنيم.

علائم عفونت ادراري

عفونت‌هاي دستگاه ادراري (UTIs) معمولا با اين علائم مشخص مي‌شود:

 • تكرر ادرار
 • احساس درد يا سوزش در مجراي پيشاب
 • ادرار كدر و بدبو
 • سنگ‌هاي كليه و مثانه
 • تب و لرز ( كه نشانه عفونت كليه است.)

ويتامين-c

نقش تغذيه و طب سنتي در درمان عفونت ادراري

اگر عفونت يا سوزش ادرار داريد، بايد به  شما بگوييم كه بهترين راه درمان شما مصرف ميوه‌ها و سبزيجات است؛ بنابراين  به تغذيه خودتان اهميت بدهيد.

زغال اخته بخوريد

براي درمان عفونت ادراري زغال‌اخته بخوريد.  خواص آنتي‌بيوتيكي و آنتي‌اكسيداني اين ميوه به دفع باكتري موجود در ادرار  شما كمك مي‌كند. البته اين ميوه براي كساني كه سابقه سنگ كليه دارند يا  براي رقيق شدن خون خود دارو مصرف مي‌كنند، منع شده است.

ميوه پاپايا

ميوه پاپايا با داشتن آنتي‌اكسيدان و ويتامين C به تميز كردن مثانه بسيار كمك مي‌كند.

فراموش نكنيد كه بدن شما عفونت دارد؛ پس تا  مي‌توانيد ويتامين c‌ و آنتي‌اكسيدان بخوريد؛ اين مواد در ميوه‌هايي مثل  آب ‌پرتقال و آب ليمو‌ترش به ميزان فراوان وجود دارند.

آناناس

براي درمان عفونت ادراري از ميوه درمانگر آناناس استفاده كنيد. البته آب اين ميوه براي درمان عفونت مثانه هم بسيار مؤثر است.

آب انگور

براي بهبود سريع‌تر عفونت ادراري خود از  معجزه‌ آب انگور قرمز استفاده كنيد. آنتي‌اكسيدان موجود در اين ميوه، حافظ  امنيت سيستم ادراري بدن شما است.

معجون سير و جعفري

اگر دچار عفونت ادرار و  مثانه شده‌ايد،  استفاده از گياه جعفري به درمان شما بسيار كمك مي‌كند البته شما مي‌توانيد  اين گياه را در كنار ساير گياهان و سبزيجات مصرف كنيد.

مثلا شما مي‌توانيد مواد غذايي مانند سير،  زنجبيل و جعفري را در رژيم غذايي خود قرار دهيد. اين مواد حاوي آنتي‌بيوتيك  هستند كه به درمان بيماري شما كمك مي‌كنند. البته مواد غذايي مثل مارچوبه،  كرفس، چغندر و خيار هم ادرار‌آور هستند.

سركه-سيب

سركه سيب

سركه هم عفونت‌هاي ادراري شما را به خصوص  در خانم‌ها درمان مي‌كند. شستشوي واژن با سركه سيب براي كاهش سوزش‌هاي ناشي  از عفونت ادراري بسيار مؤثر است.

لبنيات و ماست بخوريد

براي كمك به درمان عفونت ادراري، مصرف لبنيات مانند ماست هم بسيار مؤثر است.

آب بنوشيد

آب يك پاك‌كننده قوي براي عفونت ادراري است؛ براي خلاص شدن از اين عفونت بايد بسيار آب بنوشيد.

عسل

عسل طبيعي بهترين سلاح براي حافظت از مجاري ادراري است. شما مي‌توانيد از اين ماده طبيعي به عنوان يك ضماد خارجي هم استفاده كنيد.

سنگ-كليه-و-مثانه

بيماري هايي كه با ادرار مرتبط هستند

تغيير رنگ ادرار مي‌تواند نشان‌دهنده وضعيت  سلامت بدن باشد. شما حداقل بايد روزي 5 تا 7 مرتبه ادرار كنيد؛ سالم‌ترين  ادرار، رنگ زرد روشن دارد؛ پس اگر رنگ ادرارتان تيره شود، بايد بدانيد كه  به اندازه كافي آب نخورده‌ايد و به همين دليل سموم بدن‌تان به درستي دفع  نشده‌اند.

سرطان پروستات

سرطان پروستات يك بيماري شايع در مردان است  كه دستگاه ادرار و مثانه آقايان را هم درگير مي‌كند. درواقع بزرگ شدن  پروستات مي‌تواند بر مجراي پيشاب فشار وارد كند و دفع ادرار را دشوار سازد.  در اين شرايط، مثانه ممكن است براي دفع ادرار سخت‌تر كار كند كه مي‌تواند  به آسيب‌ديدگي و خونريزي منجر شود.

سرطان مثانه

در مراحل اوليه سرطان مثانه افراد ممكن است  علائم بسيار كمي را تجربه كنند. وجود خون در ادرار به طور معمول نخستين  نشانه است؛ اصطلاح پزشكي براي وجود خون در ادرار هماچوري (Hematuria) است.  مشاهده خون در  ادرار مي‌تواند به بسياري از مشكلات رايج در مردان هم اشاره  داشته باشد.

ديابت

اگر بعد از ادرار كردن بوي قند به بيني  رسيد، ممكن است نشانه يك چيز جدي در بدن باشد؛ مثلا وجود قند خون كه وارد  ادرار شده است كه قند خون غليظ در ادرار يكي از نشانه‌هاي ديابت است؛  درواقع كليه مثل يك فيلتر عمل مي‌كند، اگر اين فيلتر خراب شود، خيلي از  مواد از آن رد و وارد ادرار مي‌شوند.

زنان مبتلا به ديابت نيز بيشتر از ساير  افراد در معرض ابتلا به عفونت ادراري هستند؛ زيرا سيستم ايمني اين افراد در  مقابله با عفونت‌هايي مانند عفونت ادراري ضعيف‌تر است. عوامل ديگري كه  احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌دهند، عبارت‌اند از بارداري، ام  اس و هر عامل ديگري كه روي جريان ادرار تأثير بگذارد؛ مانند سنگ كليه، سكته  و آسيب نخاعي.

سنگ كليه و مثانه

اگر ميزان مايع خون بسيار كم باشد يا خون  ضايعات بسيار زيادي داشته باشد، محصولات زائد مي‌توانند با مواد شيميايي در  ادرار پيوند بخورند و موجب تشكيل سنگ‌هاي سخت در كليه‌ها يا مثانه شوند.

بي اختياري ادراري

بسياري از اشخاص به خصوص سالمندان در برخي  مواقع از عمرشان بي‌اختياري ادراري را تجربه مي‌كنند. اين اختلال بسيار  رايج است و هميشه باعث حس خجالت در فرد مي‌شود؛ علت اين وضعيت چيست؟

 • بارداري
 • سن
 • اختلالات عصبي
 • عفونت‌هاي باكتريايي

يائسگي خانم ها

بعد از دوران يائسگي، عفونت ادراري به دليل كمبود استروژن ممكن است شديدتر شود.

عفونت-ادرار-در-كودكان

عفونت ادرار در كودكان

ختنه كردن يا نكردن كودكان در ابتلا به اين  بيماري مؤثر است؛ شيوع عفونت‌هاي دستگاه ادراري در پسران ختنه‌نشده با سن  كمتر از سه ماه بيشترين ميزان را دارد و سپس دختران كمتر از يك سال در رده  دوم قرار دارند.

عفونت ادرار و بارداري

عفونت ادراري در خانم‌هاي باردار بدون هيچ نشانه‌اي رخ مي‌دهد و باعث زايمان زودرس و عفوني شدن جنين در هنگام زايمان و همچنين آسيب‌رساني به كليه مادر  مي‌شود؛ البته خطر عفونت ادرار و مثانه با تعداد دفعات آميزش جنسي هم مرتبط  است.

همچنين بخوانيد:

كندر فقط خوراك باهوش ها نيست!( ويدئو) 

آب گوجه فرنگي ؛ قرمز ضد سرطان 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۷:۵۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ورزش در محل كار ؛ كارمند ها بخوانند

ورزش در محل كار! اگر وقت كافي  براي ورزش كردن نداريد، باشگاه را به محل كارتان ببريد؛ اين يك پيام سلامتي  براي همه كارمندان است؛ با ما همراه باشيد.

ورزش-در-محل-كار

  

ورزش در محل كار؟! بله درست شنيديد؛  از اين پس، باشگاه را به محل كارتان ببريد؛ اگر شما بخواهيد مي‌شود. معمولا  اكثر كارمندها مدت طولاني را در محل كارشان مي‌گذرانند و بسياري از آنها  اين 8 ساعت كاري را مدام نشسته‌اند، بدون اينكه از عوارض زياد نشستن آگاه باشند.

يكي از عوارض مهم زياد نشستن براي كارمندها  چاقي و اضافه‌وزن است؛ انجام حركات ساده ورزشي حتي مدتي ايستادن يا  پياده‌روي صبحگاهي تا محل كار مي‌تواند بسياري از اين بيماري‌ها و مشكلات  را حل كند؛ البته اين بدين معني نيست كه كارمندهاي عزيز مسئوليت‌هاي كاري  خودشان را تعطيل كرده و به جاي آن در محل كار فقط ورزش كنند؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.

چاقي-كارمندان

كارمندان فقط چاق نمي‌شوند

كارمند‌ هاي پشت ميز نشين فقط چاق  نمي‌شوند، بسياري از بيماري‌هاي ديگر هم در كمين آنها است؛ البته ممكن است  كه اين بيماري‌ها هم با چاقي و اضافه‌وزن آنها در ارتباط باشند.

درواقع، چاقي و اضافه‌وزن باعث فشار بر پشت، كمر، گردن، مچ دست‌ها و همچنين چشم‌هاي كارمندان مي‌شود كه توان عضلاني هر يك از اين عضلات در طولاني‌مدت از بين مي‌رود و  اين مسئله منجر به ضعف چشم‌ها مي‌شود. همچنين نشستن طولاني‌مدت در محيط كار  ممكن است مشكلات قلبي، سرطان و ديابت براي كارمند‌ها ايجاد كند.

شايد بپرسيد راه حل نجات از اين وضعيت چيست؟ تغذيه مناسب و ورزش!

براي مبارزه با خطرات زياد نشستن مي‌توان از ورزش‌هاي مخصوص محيط كار استفاده كرد؛ حركاتي مانند ايستادن، حركات كششي و راه رفتن!

ورزش-كارمندان

باشگاه سلامت ؛ ورزش هاي مناسب كارمندان

چه كار كنيم تا يك كارمند بيمار پشت ميز نشين نباشيم؟ باشگاه را به محل كارتان ببريد؛ با ما همراه باشيد.

فقط راه برويد

تنبلي نكنيد؛ به جاي استفاده از آسانسور  محل كار، پله‌ها را پشت سر هم و با سرعت طي كنيد. بعد از چند روز، پله‌ها  را دو تا يكي بالا برويد؛ زماني كه با همكارتان كار داشتيد، به جاي استفاده  از تلفن يا ايميل به اتاق او برويد تا كمي تحرك داشته باشيد.

پياده روي كنيد

براي رسيدن به محل كار پياده‌روي كنيد يا  از دوچرخه استفاده كنيد. اگر با مترو يا اتوبوس به محل كار خود مي‌رويد،  چند خيابان مانده به محل كار پياده شويد و راه برويد. اگر با ماشين به محل  كارتان مي‌رويد، ماشين خود را در دور ترين نقطه پاركينگ، پارك كنيد تا  مجبور شويد كه باقي راه را پياده برويد.

ورزش-شانه-و-سينه


حركات كششي مناسب براي شانه و سينه

شايد براي شما هم در محل كار پيش آمده باشد  كه براي رفع خستگي دست و پا و انگشتان خود را بكشيد؛ درواقع، شما بدون  اينكه بدانيد در محل كارتان ورزش مي‌كنيد.

 • شما بايد در محل كار علاوه بر ايستادن حركات كششي انجام دهيد؛ به طوري  كه از لگن خم شويد و سر را به سمت پايين بكشيد تا همسترينگ كشيده شود و اين  مسئله سبب افزايش جريان خون شود.
 • يا اينكه بايستيد، دست را پشت كمر بگذاريد، كمر را به عقب خم كنيد،  قفسه سينه را باز كنيد يا كف دست‌ها را بر روي يكديگر بگذاريد و آرنج‌ها را  تا 90 درجه نگه داريد؛ سپس وقتي دست‌ها را به هم فشار مي‌دهيد، عضلات سينه  را منقبض كنيد. اين حركت بر روي شانه، سينه و عضلات سه سر تأثيرگذار است.

هر نيم ساعت يك بار بايستيد

ايستادن نسبت به نشستن كالري‌سوزي بيشتري  را به همراه دارد؛ پس هنگام جواب دادن به تلفن بايستيد يا از ميزهاي  ايستاده استفاده كنيد؛ دستگاه تلفن و پيغام‌گير را روي ميز ديگري بگذاريد  تا براي پاسخ دادن به آن مجبور باشيد از جاي خود بلند شويد؛ همين ترفندهاي  به ظاهر ساده مي‌تواند شما را از شر عوارض زياد نشستن يا چاقي نجات دهد.

حركات زير ميزي و تقويت عضلات شكم

با انجام اين حركت همزمان با كارتان  مي‌توانيد عضلات شكم را تقويت و خستگي عضلات پاهاي‌تان را از بين ببريد. به  اين صورت كه كف پاهاي‌تان را روي زمين قرار دهيد، پشت ميز صاف و كشيده  بنشينيد؛ عضلات شكم را سفت كنيد؛ يك پاي‌تان را تا لگن بلند كنيد و بكشيد و  ده ثانيه نگه داريد، بعد آهسته پا را روي زمين بگذاريد و اين حركت را  پانزده بار انجام دهيد و سپس براي پاي ديگر همان حركت را تكرار كنيد.

ورزش-با-صندلي

حركات ورزشي با كمك صندلي كارمندي

در محل كار مي‌توانيد هربار كه از روي  صندلي بلند مي‌شويد، چند حركت قدرتي انجام بدهيد و بعد بنشينيد. بدين طريق  كه بايستيد و پشت‌تان را صاف نگه داريد؛ از صندلي دو سه سانتي‌متر پايين‌تر  بياييد و فكر كنيد كه نشسته‌ايد، اين حالت را 10 ثانيه حفظ كنيد و سپس به  حالت ايستاده برگرديد.

حركت ورزشي كشش ساق پا

با انجام اين حركت ورزشي ساق پا را هم‌زمان  مي‌كشيد و تقويت مي‌كنيد. براي انجام اين حركت، به سادگي بايستيد، سپس  پاشنه‌هاي پا را به سمت بالا بلند كنيد تا زماني كه كامل روي انگشتان  پاي‌تان ايستاده باشيد. براي حفظ تعادل مي‌توانيد دست‌تان را به ميز يا  ديوار بگيريد. اين ورزش براي به جريان افتادن خون بعد از نشستن طولاني‌مدت و  براي ساخت عضلات ساق پا عالي است.

كارديو

حركت كارديو؛ روي زانو ها تمركز كنيد

هيچ چيز بهتر از يك حركت انفجاري كارديو (  هر فعاليت و ورزشي كه ضربان قلب شما را تا ۵۰ الي ۷۵ درصد افزايش دهد،  مي‌تواند به عنوان كارديو شناخته شود.) نمي‌تواند خستگي نيمروزي را از  بدن‌تان دور كند؛ بنابراين تايمر را روي يك دقيقه تنظيم كنيد و اين ورزش با  ميزان انرژي بالا را انجام دهيد.

براي اين كار شما مي‌توانيد بايستيد و زانو  هاي خود را تا زاويه 90 درجه بالا بياوريد يا آهسته درجا بزنيد. اين كار  براي گردش خون و سلامت قلب‌تان عالي است و مي‌توانيد چندين بار در طول روز  آن را انجام دهيد.

چرخش نشسته ؛ درمان كمر درد و قوز

ورزشي عالي براي تمام كساني است كه از درد  كمر يا گرفتگي گردن و قوز  به خصوص در محل كار رنج مي‌برند. به سادگي در  حالت نشسته به يك طرف بچرخيد و از پشتي صندلي براي چرخاندن ستون فقرات‌تان  استفاده كنيد؛ به صورتي كه صورت‌تان در سمت پاهاي‌تان باشد. شما مي‌توانيد  اين حركت را به تعداد دلخواه و براي هر دو طرف انجام دهيد.

البته داشتن تغذيه و رژيم غذايي مناسب هم  در كنار ورزش كردن مي‌تواند براي سلامتي و از بين بردن بيماري‌هايي كه  كارمندان را تهديد مي‌كند، بسيار عالي باشد؛ پس

آب-و-لاغري

زياد آب بنوشيد تا لاغر شويد

معمولا با شروع يك روز شلوغ كارمندي بسياري  از كارمند‌ها از خوردن آب ( 8 ليوان در روز ) غافل مي‌شوند يا به جاي مصرف  روزانه آب از چاي استفاده مي‌كنند؛ بايد بدانيد كه هيچ چيز جاي آب را  نمي‌گيرد.

نوشيدن آب مي‌تواند در لاغري و كاهش وزن  كمك‌تان كند؛ همان مشكلي كه در اثر زياد نشستن براي اغلب كارمند‌ها پيش  مي‌آيد كه البته قابل كنترل و حل شدن است.

همچنين بخوانيد:

بهشت روي زمين اينجا است!( ويدئو) 

ارتباط لاغري با خواب!

ورزش كنيد ؛ تنبلي نكنيد!

17 خوراكي مفيد براي افزايش قد

آب گوجه فرنگي ؛ قرمز ضد سرطانادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۹:۵۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آب انار ؛ نوشيدني معجزه گر

صد دانه ياقوت دسته به دسته؛  انار را مي‌گوييم همراه را با عصاره جادويي‌اش كه نه تنها شب‌هاي يلدا بلكه  تمام شب و روزهاي ما را زنده مي‌كند!

آب-انار

  

صد دانه ياقوت سلامتي كه شما را  سرحال و پر انرژي خواهند كرد؛ آب انار كه معمولا از آن به عنوان ماده  خون‌ساز ياد مي‌شود، خواص زيادي براي بدن دارد. امروزه، تحقيقات گسترده‌اي  روي خواص آب انار انجام شده است و به‌ نظر مي‌رسد اين نوشيدني مفيد در پيشگيري از سرطان و ايدز، تقويت دستگاه ايمني و باروري بسيار مؤثر است.

اين بار ايستگاه سلامتي و تصفيه خون در مجله دلتا است؛ با ما همراه باشيد.

انار

ويتامين‌هاي انار ؛ ميوه خوشمزه پاييزي

اين ميوه پاييزي، منبع خوبي از اسيد  ellagic، آنتي‌اكسيدان و پانوليكيك اسيد، يك اسيد چرب غير اشباع امگا 5 است  كه براي بازسازي و تكثير سلولي بسيار مفيد است. آب انار هم منبع استثنايي  ويتامين A، C و E و مواد معدني مانند كلسيم، فسفر، پتاسيم، آهن، اسيد  فوليك، نياسين، تيامين، فولات و ريبوفلاوين است؛ پس اين ميوه يا نوشيدني  لاكچري را هرگز فراموش نكنيد.

خواص-آب-انار

خواص آب انار ؛ نوستالژي شب يلدا

شايد اولين ميوه‌اي كه شما را به ياد  شب‌هاي زيباي يلدا مي‌اندازد، همين ميوه باشد كه البته از خواص اين ميوه  خوشمزه پاييزي هم نبايد غافل شد؛ مخصوصا اگر پاي آبميوه پر خاصيت آن در  ميان باشد.

آنتي‌اكسيداني كه رقيب چاي سبز است

نوشيدني كه از اين نظر با چاي سبز رقابت  مي‌كند؛ رنگ قرمز دانه‌هاي انار از پلي‌فنل‌هاي موجود در آن سرچشمه  مي‌گيرد. اين تركيبات آنتي‌اكسيدان‌هاي قدرتمندي محسوب مي‌شوند.

خاصيت آنتي‌اكسيداني اش از بسياري از آب‌  ميوه‌هاي ديگر بيشتر است. ميزان آنتي‌ اكسيدان‌هاي موجود در آن سه برابر  چاي سبز است. آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در اين ميوه مي‌توانند در نابودي  راديكال‌هاي آزاد، محافظت از سلول‌ها و كاهش التهاب بدن هم مؤثر باشند.

سرشار از ويتامين C

آب يك عدد انار مي‌تواند ۴۰٪ نياز  روزانه‌تان به ويتامين C را تأمين كند. ويتامين C در اثر حرارت يا فرايند  پاستوريزه ‌كردن از بين مي‌رود؛ بنابراين براي بهره‌مندي از ويتامين C  موجود در اين ميوه جادويي ميتوانيد از نوشيدني خانگي و تازه اين محصول پر  فايده استفاده كنيد.

نوشيدني ضد سرطان

محققان به‌ تازگي دريافته‌اند كه آب انار مي‌تواند رشد سرطان پروستات را متوقف كند؛ البته اين خاصيت فقط محدود به اين نوع خاص از سرطان نمي‌شود.

جلوگيري از بيماري‌ قلبي

آب انار يك از بهترين آب‌ميوه‌ها براي كمك  به سلامت قلب است. اين نوشيدني با ويتامين‌هاي غني كه دارد از قلب و  سرخ‌رگ‌هاي بدن محافظت مي‌كند.

برخي مطالعات نشان داده‌اند، به گردش خون  كمك مي‌كند و مانع از سفت و ضخيم‌ شدن ديواره‌ سرخ‌رگ‌ها مي‌شود. اين  نوشيدني مي‌تواند از تشكيل پلاك‌ها و تجمع كلسترول در سرخ‌رگ‌ها جلوگيري  كند. البته ممكن است كه مصرف انار همراه با داروهاي كلسترول و فشار خون  مانند استاتين‌ها تداخل داشته باشد.

نوشيدني ضد ايدز

از خواص ضد ميكروبي اين نوشيدني، مسدود  كردن انتقال ويروس HIV است. از ميان تمام ميوه‌ها، انار بيشترين توانايي  براي جلوگيري از انتقال ويروس HIV  را دارد.

اين آبميوه مغذي و پر خاصيت خاصيت ضد  باكتري و ضد ويروسي دارد؛ آب انار به‌ واسطه‌ ويتامين C و ساير مواد مغذي  تقويت‌كننده‌ دستگاه ايمني( ويتامين E ) مي‌تواند از بيماري‌ها پيشگيري و  با عفونت‌ها مبارزه كند.

لاغري-و-انار

لاغري

مقدار بالاي فيبر رژيمي محلول و غير محلول  در آب انار به بهبود هضم و تنظيم حركات روده كمك مي‌كند. از آنجايي كه اين  نوشيدني هيچ چربي اشباع‌شده يا كلسترولي ندارد، براي افرادي كه قصد لاغري و   كاهش وزن دارند، مصرف آن توصيه مي‌شود.

نوشداروي ضد آلزايمر و فراموشي

به ‌نظر مي‌رسد كه آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در آب انار بتوانند مانع از پيشرفت بيماري آلزايمر شوند و از حافظه محافظت كنند.

كمك به گوارش و هضم

آب انار مي‌تواند با كاهش التهاب در  دستگاه گوارشي به بهبود گوارش و هضم غذا كمك كند. اين نوشيدني مقوي  مي‌تواند براي مبتلايان به بيماري كرون، كوليت زخمي و ساير بيماري‌هاي  التهابي روده هم مفيد باشد.

جلوگيري از پوكي استخوان

فلاونوئيدهاي موجود در آب انار مي‌توانند  از التهابات منجر به آرتروز و آسيب به غضروف جلوگيري كنند. آب انار به  ‌خاطر تأثيرات بالقوه‌اش در پيشگيري از پوكي استخوان، روماتيسم مفصلي و  ساير انواع التهاب مفصل بسيار معروف است.

كنترل فشار خون

مصرف روزانه آب انار مي‌تواند فشار خون سيستولي را كاهش دهد؛ البته از ميوه سرخ‌رنگي مثل انار همين هم انتظار مي‌رود.

تقويت حافظه

براساس مطالعات تازه، مصرف روزانه ۲۲۵  سي‌سي آب انار مي‌تواند يادگيري را بهبود بخشد و حافظه را تقويت كند؛ پس  اگر مشكل كند‌ذهني، فراموشي يا آلزايمر داريد، از اين نوشيدني حتما استفاده  كنيد.

تقويت-جنسي-و-انار

افزايش قدرت جنسي و باروري

آب انار سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هايي است  كه موجب كاهش استرس اكسيداتيو شده و به باروري كمك مي‌كنند. استرس  اكسيداتيو موجب اختلال در عملكرد اسپرم و همچنين كاهش باروري در زنان  مي‌شود.

آب انار استرس اكسيداتيو را در جفت (عضوي  كه با بند ناف به جنين متصل است) كاهش مي‌دهد. همچنين نوشيدن آب انار  مي‌تواند سطح هورمون تستوسترون را در مردان و زنان افزايش دهد. اين هورمون  در افزايش ميل جنسي بسيار مؤثر است.

بهبود عمكرد ورزشكاران

آب انار يكي از بهترين راه‌ها براي بهبود  عملكرد ورزشكاران است. اين نوشيدني مي‌تواند دردها را كاهش بدهد و موجب  افزايش استقامت بدن شود. همچنين آب انار مي‌تواند آسيب‌هاي اكسيداتيو ناشي  از تمرينات را كاهش دهد.

كنترل ديابت

در خاورميانه و هندوستان به طور سنتي از  انار به ‌عنوان درماني براي بيماري ديابت استفاده مي‌شده است. درواقع انار  در كاهش مقاومت‌ به ‌انسولين و كاهش قند خون مؤثر است.

درمان كننده اسهال 

آب انار براي درمان اسهال بسيار مفيد است؛  زيرا نقش مهمي در ترشح آنزيم‌هايي دارد كه به هضم مناسب غذا كمك مي‌كنند.  مخلوط كردن يك قاشق چاي‌خوري عسل در يك ليوان آب انار مشكلات سوء هاضمه را  رفع مي‌كند.

بهداشت دهان و دندان

همانطور كه گفته شد، آب انار خواص ضد  باكتري و ضد ميكروبي قوي دارد كه به مبارزه با ويروس‌ها و باكتري‌ها كمك  كرده و سيستم ايمني بدن ما را تقويت مي‌كند؛ اين نوشيدني به طور قابل توجهي  باعث كاهش ميكروب‌هاي موجود در دهان مي‌شود؛ پس اگر به بهداشت دهان و  دندان‌هاي خود اهميت مي‌دهيد، اين نوشيدني را به طور روزانه مصرف كنيد.

زيبايي پوست

آب انار، براي پوست خشك مفيد است. ساختار  مولكولي كوچك آن عميقا در پوست نفوذ مي‌كند و رطوبت و هيدراتاسيون را به  پوست مي‌دهد؛ بنابراين پوست را هيدراته و تحريك مي‌كند. محتواي اسيد پانكيك  و اسيد چرب امگا 3، پوست را به صورت مداوم با رطوبت، آب‌بندي مي‌كند.

ريزش مو 

نوشيدن آب انار، فوليكول‌هاي مو را به طور  مرتب تقويت مي‌كند كه به نوبه خود باعث ريزش مو مي‌شوند؛ بنابراين با مصرف  اين نوشيدني موهاي درخشنده‌تر و سالم‌تري خواهيد داشت.

بارداري-و-انار

 انار و بارداري

آب انار براي زنان باردار بسيار مفيد است.  اين نوشيدني يك منبع عالي از ويتامين‌ها و مواد معدني، از جمله اسيد فوليك  است. املاح ضد التهابي اين نوشيدني سبب جريان خون سالم مي‌شود كه براي رشد  كلي جنين ضروري است. محتواي پتاسيم در آب انار نيز مي‌تواند به جلوگيري از  گرفتگي عضلات پا كمك كند كه معمولا با بارداري مرتبط است.

اگر خانم‌هاي حامله اين نوشيدني را در  دوران بارداري مصرف كنند، خطر ابتلا به زايمان زودرس يا تولد نوزادان با  وزن كم در هنگام تولد كاهش پيدا مي‌كند.

بنابراين، مصرف اين ياقوت سلامتي را در سبد تغذيه و رژيم لاغري خود فراموش نكنيد.

همچنين بخوانيد:

دوپينگ با گياهان انرژي زا 

خواص نارنج ؛ مادر مركبات پاييزي( ويدئو) 

كندر فقط خوراك باهوش ها نيست!(+ويدئو)

خوردن سير ناشتا ؛ معجزه مي كند

شير موز ؛ معجون سفيد لاغري


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۳:۵۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ايدز هم واكسن دارد؟!

ايدز يك بيماري قابل درمان است؛ علم پزشكي و تكنولوژي به كمك اين بيماري مي‌آيند؛ با مجله دلتا همراه باشيد.
ايدز

تعجب نكنيد؛ اين بار تكنولوژي به كمك بيماران مبتلا به ايدز مي‌آيد؛ از واكسن ايدز و كشف داروهاي جديد آن گرفته تا موبايل!

شركت گيلاد (Gilead) موفق به ساخت داروي پيشگيري از ابتلا به ويروس اچ ‌آي ‌وي يا ايدز شده و اعلام كرده است كه در سال ۲۰۲۱ اين دارو را در دسترس عموم قرار خواهد داد؛ اين يعني شروع شمارش معكوس تا درمان قطعي ايدز! البته نقش تكنولوژي و موبايل‌هاي هوشمند را هم نبايد ناديده گرفت.

در حقيقت، مسائل مربوط به تكنولوژي براي درمان اين بيماري كافي نيستند؛ اگر مبتلا به اين بيماري هستيد، بايد به ورزش و تغذيه خودتان هم اهميت بدهيد و به قول معروف به جنگ اين ويروس عفوني برويد؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

ويروس-اچ-آي-وي

ويروس كشنده اي به نام اچ آي وي

ويروس نقص ايمني انساني (Human immunodeficiency virus) يا اچ ‌آي‌ وي (HIV)، نوعي ويروس آهسته‌گستر (ويروس پسگرد با سرعت تكثير پايين) و عامل بيماري ايدز است.

اچ‌ آي‌ وي ويروس عفوني است كه با مختل كردن كاركرد و ويران كردن گونه‌اي از ياخته‌هاي سيستم ايمني منجر به نقص دستگاه ايمني بدن انسان مي‌شود كه به آن ايدز مي‌گويند.

از زمان ورود HIV به بدن تا بروز ايدز ممكن است بين ۶ ماه تا ۱۰ سال يا بيشتر بگذرد. در اين مدت، اگرچه فرد به ظاهر تندرست به نظر مي‌رسد، ولي ممكن است ويروس از او به ديگران هم سرايت كند.

اچ‌ آي‌ وي به طور عمده، از طريق آميزش جنسي محافظت‌نشده، انتقال خون آلوده و سر سوزن آلوده و همچنين از مادر به فرزند در طول بارداري، زايمان يا شيردهي منتقل مي‌شود؛ در حالي كه بعضي از مايعات بدن مانند بزاق و اشك قادر به انتقال اين ويروس كشنده نيستند.

علائم-ايدز

علائم ايدز

بارز ترين نشانه ايدز، كاهش قدرت سيستم دفاعي بدن به مرور زمان است؛ در نتيجه بدن آماده ابتلا به عفونت‌ها و سرطان‌هايي مي‌شود كه به طور معمول در مردم عادي ديده نمي‌شوند.

 اين ويروس به طور معمول با بيماري‌هاي ريوي، اسهال‌هاي شديد و مزمن، تب‌هاي طولاني، كاهش وزن شديد، اختلالات شخصيتي، بيماري‌هاي مغزي و پوستي مرتبط است و اين گونه خود را نشان مي‌دهد و درنهايت منجر به مرگ فرد مبتلا به ايدز خواهد شد.

تكنولوژي براي درمان اين بيماري چه مي‌كند؟

واكسن ايدز ؛ شمارش معكوس تا سلامتي

شركت گيلاد (Gilead) كه يكي از غول‌هاي داروسازي در جهان است؛ اعلام كرد كه داروي انحصاري خود موسوم به “ترووادا”(Truvada) را كه يك داروي پيشگيري از ايدز است، در سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد كرد.

اين بدان معني است كه ما مي‌توانيم يك داروي پيشگيري از ايدز را پيش‌تر از انتظار در بازار ببينيم. اين يك خبر فوق‌العاده براي افرادي است كه در معرض خطر ابتلا به ايدز هستند البته در اين ميان عده‌اي هم اصلا نمي‌دانند كه به اين ويروس مبتلا شده‌اند كه تكنولوژي پيشرفته موبايل و امكانات مربوط به آن تشخيص بيماري را براي فرد راحت‌تر خواهد كرد.

ترووادا نوشداروي ايدز در راه است

گفته مي‌شود اين دارو تا ۱۵ ماه ديگر براي توليد در ايالات متحده آماده مي‌شود. سخنگوي اين شركت مي‌گويد: “ما انتظار عرضه عمومي را تا سال ۲۰۲۱ در ايالات متحده نداريم.”

اين شركت اختراع خود را با يك شركت داروسازي بزرگ ديگر به نام توا (Teva) به اشتراك گذاشته است تا عرضه عمومي آن سرعت پيدا كند اما به نظر مي‌رسد اين اشتراك‌گذاري به اندازه كافي منجر به كاهش قيمت اين دارو نخواهد شد؛ شركت گيلاد در حال حاضر، هزينه مصرف يك ماهه ترووادا را بين ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار تخمين مي‌زند.

بر اساس يك مطالعه منتشر‌شده توسط مؤسسه ملي بهداشت آمريكا، “ترووادا” مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري ايدز يا همان اچ ‌آي ‌وي را تا ۹۹ درصد كاهش دهد؛ اين يعني يك معجزه واقعي!

موبايل-و-ايدز

ارتباط موبايل با بيماري ايدز

به تازگي روش جديدي براي تشخيص ايدز استفاده مي‌شود كه در 15 دقيقه به نتيجه مي‌رسد؛ در اين روش، ابزاري پلاستيكي به گوشي تلفن همراه خاص متصل شده است و تشخيص ايدز را آسان مي‌كند؛ اين عملكرد به تشخيص سريع‌تر اين بيماري و شروع مراحل درمان كمك مي‌كند.

تاكنون، پزشكان بيماري ايدز را از طريق آزمايش و بررسي آن در آزمايشگاه تشخيص مي‌دادند اما به تازگي پژوهشگران دانشگاه كلمبيا در نيويورك موفق به ساخت ابزاري شده‌اند كه به گوشي‌هاي تلفن همراه متصل مي‌شود و داراي محفظه‌اي از جنس پلاستيك است كه نمونه خون شخص، درون آن قرار مي‌گيرد.

كاربر براي استفاده از دستگاه بايد انگشت شست خود را روي آن فشار دهد. بر اثر اين فشار، پوست دست بريده شده و قطره‌اي از خون وارد محفظه مي‌شود. از طرف ديگر، محفظه حركت مي‌كند و مجموعه‌اي از معرف‌ها (شناساگر) كه از قبل درون محفظه قرار گرفته‌اند، آزاد مي‌شوند.

اين دستگاه توان الكتريكي مورد نياز براي گردآوري و ارسال اطلاعات را از طريق ورودي صوتي گوشي همراه كه به آن متصل شده است، دريافت مي‌كند.

با استفاده از اين روش مي‌توان علاوه بر بيماري ايدز، بيماري عفوني سيفليس را نيز در مدت كوتاه و به سرعت تشخيص داد. گزارش كامل اين تحقيق در شماره اخير نشريه Science Transnational Medicine به چاپ رسيده است.

تغذيه-و-ايدز

تغذيه مناسب براي بيماران مبتلا به ايدز

يك بيمار مبتلا به ايدز قطعا به نسبت ساير افراد نيازمند رعايت نكات تغذيه‌اي و تغييرات اساسي در سبك زندگي خود است؛ چون سيستم ايمني و دفاعي بدن اين افراد در برابر بيماي‌ها بسيار ضعيف مي‌شود؛ درنتيجه اين افراد نيازمند مراقبت‌هاي اصولي بيشتري هستند.

ويتامين C

ويتامين ث و گلوتاتيون تري پپتيد، انتشار و گسترش ويروس HIV را كند مي‌كنند. اين دو ماده مهم كه از ضد اكسيد كننده‌هاي قوي به شمار مي‌آيند، به مقدار زياد در ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه وجود دارند.

قارچ

انواع قارچ‌هاي خوراكي به دليل پروتئين‌هاي موجود در آن‌ها مي‌توانند بسيار مفيد باشند؛ همچنين عصاره نوعي قارچ به نام قارچ شي يي تيك shiitake در اين مورد بسيار مفيد است. در آزمايشي كه در كشور ژاپن به عمل آمده بود، مشخص شد كه عصاره اين قارچ ضد ويروس HIV است و اثر داروي معروف ضد ايدز به نام T Z A را بيشتر مي‌كند.

شير

اين ماده غذايي به عنوان يك منبع پروتئيني مناسب براي جلوگيري از سوء تغذيه بسيار توصيه مي‌شود. به بيماران مبتلا به ايدز توصيه مي‌شود كه روز خود را با خوردن يك ليوان شير همراه با يك قاشق غذاخوري عسل يا دو عدد خرما شروع كنند.

گوشت

در مبحث پروتئين اولين چيزي كه به ذهن مي‌رسد، گوشت‌ها هستند؛ بنابراين خوردن گوشت بوقلمون و انواع ماهي‌ها بسيار توصيه مي‌شود. ماهي غذاي بسيار سالم و سودمندي است كه گنجاندن آن در رژيم غذايي به ميزان حداقل ۲ بار در هفته (كمترين نياز ) بايد رعايت شود.

عدس

عدس يكي ديگر از منابع عالي پروتئيني است و علاوه بر پروتئين حاوي ويتامين B، آهن و كلسيم است. عدس پخته به همراه روغن زيتون غذايي كامل و پر انرژي است كه براي مبتلايان به اين بيماري هم بسيار مفيد است.

انار

مصرف انار و ليمو‌ترش با خواص آنتي‌اكسيداني فراوان براي درمان ايدز و ساير بيماري‌هاي عفوني بسيار مفيد است. خاصيت شفابخش انار به دليل وجود ويتامين C ، B۱ ، B۲،B۶ ،PP، فسفر، آهن و منگنز است كه مايعات بدن به خصوص خون را تنظيم و متعادل مي‌كند.

بنابراين، بدون هيچ نگراني با كمك تكنولوژي، ورزش و تغذيه مناسب به جنگ بيماري ايدز برويد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۵:۵۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

جينسينگ ؛ گياه مقوي آدم نما

جينسينگ يا ريشه مرد؛ گياه مقوي آدم‌نما كه بسياري از بيماري‌ها را درمان يا ريشه‌كن مي‌كند؛ با مجله دلتا همراه باشيد.
جينسينگ

گياه جواني يا نوش‌داروي اساطيري انرژي‌زا كه مثل چاي سبز عمل مي‌كند؛ حتي قوي‌تر از آن! اين گياه مقوي ( كه شبيه پاي انسان است) قرن‌ها است كه به منظور بهبود عملكرد حافظه، لاغري، كاهش استرس، تقويت هورمون‌هاي بدن و همچنين براي افزايش طول عمر افراد و بسياري موارد ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ اگر اولين بار است كه نام اين گياه را مي‌شنويد؛ با مجله دلتا و اين مطلب خواندني همراه شويد.

جينسينگ

گياه اساطيري جينسينگ

اسم “جنسينگ” از عبارتي چيني به معني “ريشه‌هاي مرد” گرفته شده است. اين اسم احتمالا به دليل شباهت ريشه‌هاي عجيب اين گياه به پاهاي انسان است؛ سابقه مصرف جنسينگ به بيش از 5000 سال پيش برمي‌گردد. در اين زمان، اين گياه اغلب در كوه‌هاي چين و به عنوان يك داروي جوان‌كننده استفاده مي‌شده است.

چرا جنسينگ مقوي و با ارزش است؟

اين گياه در دوران گذشته، ارزش زيادي در شرق داشته است؛ به عنوان مثال در چين فقط امپراتوران حق جمع‌آوري و نگهداري ريشه‌هاي آن را داشته اند و در دوران‌هاي بعد نيز به عنوان جزئي جدايي‌ناپذير از وعده غذايي پادشاهان و امپراتوران به منظور افزايش قواي جسماني، ذهني و به عنوان اكسير جواني و شادابي جايگاه خود را همچنان حفظ كرده است.

چاي-جنسينگ

طرز تهيه چاي جينسينگ

براي تهيه چاي جينسينگ، مقداري آب را بجوشانيد و ترجيحا اين كار را در ظروف غير فلزي مانند قوري لعابي يا چيني يا پيركس انجام دهيد. مقداري از ريشه خشك‌شده جينسينگ (حدود 1 تا 3 گرم ) را به آب جوش اضافه كنيد؛ سپس شعله را كم كنيد و اجازه دهيد تا مدت 20 تا 30 دقيقه بجوشد؛ دمنوش و چاي گياهي شما آماده است.

خواص-جينسينگ

خواص جادويي جينسينگ

معجزه درماني اين گياه چگونه است؟ با ما همراه باشيد.

جينسينگ مانند چاي سبز لاغر كننده است

يك گياه اساطيري و مقدس ( با خاصيت ضد اشتهايي قوي ) كه مانند چاي سبز يا حتي قوي‌تر از آن عمل مي‌كند. اين چاي يا دمنوش گياهي مي‌تواند علاوه بر لاغري و تناسب اندام خواص مفيد ديگري هم براي سلامت بدن داشته باشد؛ اگر خسته شده‌ايد، يك ليوان از اين دمنوش يا چاي گياهي را براي خودتان درست كنيد و همراه مجله ما باشيد:

 • چربي‌سوزي و افزايش سوخت و ساز بدن
 • خاصيت آرام‌بخشي و افزايش نشاط
 • تسكين‌دهنده اعصاب
 • رفع اختلال خواب

جينسينگ ؛ تقويت‌كننده طبيعي اسپرم آقايان

يك گياه با خواص جادويي كه هم براي مردان و هم براي خانم‌ها معجزه مي‌كند!

اين گياه براي آقايان خواص زيادي دارد؛ از جمله اينكه به افزايش اسپرم آقايان كمك مي‌كند و اين مسئله باعث تقويت قدرت باروري در مردان مي‌شود.

جينسينگ ؛ درمان‌كننده درد هاي قاعدگي خانم‌ها ( پريودي)

مصرف جينسينگ براي زنان هم مفيد است؛ يكي از مهم‌ترين خواص جينسينگ براي زنان، تنظيم كردن قاعدگي يا پريودي آن‌ها است. همچنين مصرف اين گياه براي زناني كه در ابتداي يائسگي هستند، بسيار مفيد است؛ زيرا باعث تنظيم توليد استروژن از تخمدان‌هاي آن‌ها مي‌شود. به علاوه، به دليل خاصيت خنك‌كنندگي، اين گياه گر گرفتگي ناشي از يائسگي را هم درمان مي‌كند.

داروي ضد سرطان

برخي مطالعات دانشمندان نشان داده است كه جينسينگ داراي تركيباتي است كه اين تركيبات خواص ضد سرطاني دارند و در برخي از سرطان‌ها مانند سرطان سينه مي‌توانند تأثيرات مثبتي در بهبود بيماري داشته باشند.

البته تحقيقات اوليه پيرامون انواع ديگر سرطان‌ها از جمله سينه، پوست، ريه، كبد و پروستات از خواص جادويي و ضد تومور اين گياه خبر مي‌دهند.

افزايش‌دهنده انرژي بدن

پلي‌ساكاريد و اليگوپپتيدهاي موجود در جينسينگ آمريكايي به كاهش استرس اكسيداتيو و خستگي، افزايش فعاليت بدني و انرژي به‌ خصوص در بيماران مبتلا به سرطان كمك مي‌كند.

سلامت قلب

مطالعات مقدماتي دانشمندان نشان داده‌اند كه آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در جينسينگ مي‌توانند از آسيب‌هاي ميوكارديال و ساير بيماري‌هاي مزمن قلبي- عروقي جلوگيري كنند.

كاهش كلسترول خون

نتيجه‌ مطالعات مقدماتي علمي نشان مي‌دهد كه جينسينگ قرمز چيني در كاهش سطح سرمي كلسترول خون نقش اساسي دارد.

خداحافظي با آلزايمر و فراموشي

اين گياه مقوي با ضعف حافظه و آلزايمر در افراد به خصوص زنان مبارزه مي‌كند و در ايجاد تمركز ذهني آنها كمك‌كننده است.

درمان‌كننده استرس

اين گياه انواع مختلفي دارد؛ جينسينگ آسيايي اثرات مختلفي بر سيستم عصبي بدن دارد كه از بين آنها مي‌توان به تقويت روحيه و افزايش سطح انرژي بدن اشاره كرد. علاوه ‌بر اين، آداپتوژن‌هاي موجود در اين گياه سطح هورمون‌هاي بدن را تغيير مي‌دهد كه در كاهش و درمان استرس مزمن بسيار مؤثر است.

درمان بيش فعالي كودكان

جينسينگ قرمز كره‌اي مي‌تواند اختلال بيش‌فعالي- كم‌توجهي و قدرت يادگيري در كودكان را درمان كند.

پيشگيري از سرماخوردگي و آنفولانزا

نتايج تحقيقاتي كه در زمينه‌ اثرات جينسينگ روي موش‌هاي آزمايشگاهي انجام شد، نشان مي‌دهند كه اين ريشه‌ گياهي ارزشمند مي‌تواند در پيشگيري از سرماخوردگي، آنفولانزا و ويروس سين‌سيشيال تنفسي (RSV) نقش داشته باشد.

زيبايي پوست

جينسينگ به ضد عفوني كردن و تقويت ايمني پوست كمك مي‌كند. اين ريشه گياهي مقوي با تحريك جريان خون در بدن، مخصوصا در نواحي سلول‌هاي پوستي به جوان‌سازي پوست و آبرساني به آن كمك زيادي مي‌كند.

عسل-و-جينسينگ

عسل و جينسينگ (جنسينگ)

مخلوط جنسينگ و عسل هم خواص خاص خودش را دارد:

 • افزايش قدرت جسماني
 • افزايش شادابي و مبارزه با افسردگي
 • از بين بردن استرس
 • تقويت سيستم ايمني بدن به خصوص در مقابل سرماخوردگي
 • بهبود مشكلات جنسي
 • كاهش عوارض يائسگي خانم‌ها

بارداري-و-جينسينگ

مصرف جينسينگ در بارداري

 • تحقيقات نشان داده است كه مصرف بيش از حد اين گياه مي‌تواند مشكلاتي براي نوزادان در حين تولد ايجاد كند.
 • ريسك خونريزي در حين بارداري يكي از عواملي است كه ممكن است با مصرف بيش از حد جينسينگ در خانم‌هاي حامله ايجاد شود.
 • در موارد شديد تر مصرف اين گياه مي‌تواند باعث حساسيت سينه خانم‌ها در تغييرات مربوط به سيكل قاعدگي آنها شود.
 • همچنين توصيه مي‌شود كه بيماران مبتلا به ديابت از جنسينگ استفاده نكنند.

بنابراين، توجه داشته باشيد كه اگر دچار چاقي مفرط، مشكلات حاد عصبي، بي‌خوابي و فشار خون بالا هستيد، نبايد از اين گياه بيش از حد استفاده كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۹:۱۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

شير موز ؛ معجون سفيد لاغري

چه كسي گفته است كه خوردن معجون شير موز شما را چاق مي‌كند؟ با مجله دلتا همراه باشيد.
شير-موز

خوردن اين معجون حكم طلا دارد! موز از قديم به عنوان ميوه جواني شناخته شده است و امروزه تمام پزشكان اين ميوه را به عنوان هضم‌كننده قوي به بيماران توصيه مي‌كنند؛ البته اين ميوه در كنار شير مي‌تواند براي سلامتي بدن معجزه كند.

اگر شما هم در مجالس و مهماني‌ها از خوردن شير موز به دليل چاقي پرهيز مي‌كنيد، اين مطلب را حتما بخوانيد تا از اين به بعد با خيال راحت معجون لاغري خود را تهيه و ميل كنيد؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.

شير-موز

ارزش غذايي شير موز

شير تنها ماده غذايي شناخته‌شده در طبيعت است كه مي‌تواند نيازهاي بدن را به طور متعادل تأمين كند و به معناي واقعي يك غذاي كامل است. عمده‌ترين ويژگي شير تركيب پروتئيني و وجود املاح آن نظير كلسيم و فسفر است. همچنين شير حاوي بيشتر ويتامين‌هاي مورد نياز بدن  مثل ويتامينA، ويتامين‌هاي گروه B (ب1، ب6، ب12) و ويتامينD است.

موز نيز ميوه‌اي بسيار مقوي و پرخاصيت است كه ارزش تغذيه‌اي بالايي دارد؛ اين ميوه سرشار از انواع ويتامين‌هاي B6، C و A است. همچنين مواد پروبيوتيك، فيبر غذايي، اسيدهاي چرب، كارتنوئيدها و عناصر معدني مانند منگنز و پتاسيم از ديگر تركيبات مؤثر موجود در اين ميوه است.

تركيب و مخلوط اين دو ماده در كنار هم به عنوان يك غذاي كامل معجزه مي‌كند.

موز

خواص موز

بايد بدانيد كه اين ميوه خوشمزه و خوش رنگ و لعاب، ارزش غذايي برابر با گوشت دارد كه فاقد مواد چربي و كلسيم است.

 • نرم‌كننده سينه است.
 • اشخاصي كه اوره اضافي در خون دارند، مي‌توانند در برنامه غذايي خودشان موز را بگنجانند.
 • محرك قواي جنسي است.
 • به خاطر وجود آهن خون‌ساز است.
 • نشاط‌آور است.
 • تأمين‌كننده مواد معدني مورد نياز بدن است.
 • اين ميوه براي درمان زخم‌هاي سرطاني مفيد است.
 • موز تأثير خوبي در تأمين رشد و تعادل سيستم اعصاب دارد.

معجون-لاغري

شير موز ؛ معجون لاغري

برخي از افراد گمان مي‌كنند مصرف موز با شير موجب چاقي بدن مي‌شود اما بايد گفت موز ميوه‌اي است كه چربي بسيار ناچيزي دارد و ضمن انرژي‌زا بودن موجب بروز چاقي در فرد نمي‌شود؛ چون كالري توليدي ناشي از مصرف اين ميوه، در اثر فعاليت بدني در مدت زمان كوتاهي سوخته و تبديل به انرژي مصرفي مي‌شود.

البته بايد دقت كنيد كه براي لاغري اين معجون را با شير كم‌چرب درست كنيد؛ در صورت استفاده از شير پر‌چرب در كنار ساير مواد مغذي و انواع آجيل‌ها انتظار چاق شدن به خصوص از ناحيه صورت را داشته باشيد.

خواص شير موز

شير موز يكي از نوشيدني‌هاي بسيار مقوي و پرطرفدار است كه جايگاه ويژه‌اي در بين مردم دارد. شير و موز هر يك به تنهايي مواد غذايي بسيار پر خاصيتي دارند و تركيب آنها با هم معجوني بسيار مقوي و انرژي‌زا تشكيل مي‌دهد؛ اگر شما هم تا به حال به خواص اين معجون طلايي فكر نكرده‌ايد، ادامه اين مطلب را از دست ندهيد.

انرژي‌زاي طبيعي بدن

استفاده از شير موز به عنوان ميان‌وعده، به ويژه براي كودكان و دانش‌آموزان باعث بالا بردن قدرت يادگيري، تمركز و بهبود فعاليت و عملكرد ذهن مي‌شود.

درمان‌كننده استرس و خستگي

اين معجون طلايي به دليل داشتن مواد معدني و ويتامين‌هاي مورد نياز بدن به ويژه كلسيم و ويتامين‌هاي گروه B، به تقويت سيستم اعصاب و رفع افسردگي و استرس كمك مي‌كند.

درمان‌كننده ديابت

شير موز به دليل داشتن پتاسيم باعث كاهش فشار خون شده و نوشيدني مفيدي براي بيماران مبتلا به فشار خون بالا است. تهيه كردن اين معجون با شير كم‌چرب و بدون شكر براي بيمارن ديابتي مناسب است و مصرف آن براي آنها ممنوعيتي ندارد.

در حقيقت، اين دو ماده غذايي، تري‌گليسيريد پاييني دارند و موجب افزايش قند خون افراد نمي‌شوند. البته بيماران ديابتي بهتر است كه از موز نارس براي تهيه اين معجون استفاده كنند.

تقويت استخوان و دندان

اين معجون مقوي به دليل داشتن كلسيم فراوان مي‌تواند به تقويت و استحكام استخوان‌ها و دندان‌ها كمك كند.

بهبود عملكرد قلب

شير موز براي بيماران قلبي – عروقي مفيد بوده و براي تقويت قلب و بهبود كاركرد آن ضروري است. ويتامين B12 موجود در شير موز باعث شده است كه اين ماده به بهبود گردش خون در بدن كمك كند.

تقويت اعصاب

افرادي كه كار فكري دارند، موز را در برنامه غذايي خود بگنجانند. موز حاوي نوعي پروتئين به نام تريپتوفان است كه در بدن به سروتونين تبديل مي‌شود و سرتونين به نوبه خود، باعث آرامش اعصاب و احساس شادي بيشتر در انسان مي‌شود.

شير-موز-و--تغذيه-كودك

مصرف شير موز در كودكان و نوجوانان

شير موز يك غذاي كامل براي كودكان، سالمندان و ورزشكاران است؛ اين ميوه به خاطر وجود فسفر در موز براي هوش و حافظه كودكان و نوجوانان بسيار مفيد است. همچنين موز سطح هوشياري دانش‌آموزان را بالاتر مي‌برد و به فرايند يادگيري آن‌ها كمك مي‌كند.

مصرف موز در سالمندان

كمبود پتاسيم سبب افسردگي و فراموشي مي‌شود. افراد سالمند، از اين نظر بسيار آسيب‌پذير هستند؛ زيرا تمايل به مصرف ميوه و سبزي‌هاي تازه در آنها كمتر است؛ موز رسيده كه سرشار از پتاسيم است، با قابليت هضم آسان مي‌تواند مشكل انرژي سالمندان را رفع كند.

مصرف موز در بارداري و شيردهي

 • موز از سقط جنين جلوگيري مي‌كند. خانم‌هايي كه بچه سقط كر‌ده‌‎اند، حتما موز بخورند.
 • مصرف اين ميوه در خانم‌هاي باردار سوزش معده و تهوع‌ صبحگاهي را رفع مي‌كند.
 • مصرف معجون شير موز كه حاوي پتاسيم فراوان است؛ به مبارزه با خستگي در دوران بارداري و كسب سريع انرژي بدن كمك مي‌كند.

شير-موز-و-لاغري

نكاتي درباره مصرف شير موز

بهترين زمان مصرف شير موز به عنوان يك ميان‌وعده انرژي‌زا در صبح و عصر است. همچنين براي افرادي كه در رژيم غذايي هستند، استفاده از آن در صبح ناشتا و به عنوان صبحانه توصيه مي‌شود.

شير موز ماندگاري طولاني ندارد و توصيه مي‌شود كه بعد از آماده شدن بلافاصله مصرف شود، همچنين پيشنهاد مي‌شود كه براي تهيه شير و اسموتي موز همه مواد سرد باشند.

البته اگر سردرد و ميگرن شديد داريد، بايد بدانيد كه مصرف موز مي‌تواند سردرد‌ هاي شما را تشديد كند.ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۹:۱۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

پنير و گردو ؛ دوقلو هاي سلامتي

پنير، گردو، سبزي و نان سنگك در كنار يك ليوان چاي تازه و داغ؛ از اين بهتر نمي‌شود! چرا پنير را با گردو مي‌خورند؟ مجله دلتا به شما جواب خواهد داد.
پنير-و-گردو

علت خوردن پنير با گردو چيست؟ از خواص آب پنير چه مي‌دانيد؟ كدام مواد غذايي را نبايد با پنير خورد؟ آيا واقعا خوردن بيش از حد پنير ما را كند‌ ذهن و به قول معروف خنگ مي‌كند؟ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.

پنير-و-گردو

چرا پنير با گردو؟

چرا پنير را با گردو مي‌خورند؟ خوردن مواد غذايي از خانواده لبنيات مثل پنير در كنار آجيل و خشكباري مانند بادام يا گردو علاوه بر تأمين بخشي از نياز بدن به فسفر، جذب كلسيم را نيز بهتر و راحت‌تر مي‌كند؛ همچنين گردو حاوي ماده مس است كه براي تقويت بدن مفيد است؛ پس از اين به بعد صبحانه خود را كامل‌تر بخوريد.

البته به عقيده دانشمندان، مصرف اين مواد غذايي در هنگام شب به عنوان يك ميان‌وعده سبك براي سلامت بدن كاربردي‌تر است.

حافظه-و-پنير

ارتباط پنير با هوش و حافظه

عده زيادي اعتقاد دارند كه پنير موجب كاهش هوش و حافظه مي‌شود؛ در پاسخ به اين افراد بايد گفت كه پنير حاوي ماده‌اي به نام تيرامين است كه اين ماده مي‌تواند در صورت عبور از سد خوني مغز وارد آن شده و عملكرد ذهن و حافظه را كاهش دهد؛ البته اگر مقدار مصرف اين ماده كم باشد، مشكلي ايجاد نخواهد كرد.

از نظر علمي و ارزش غذايي، پنير كلسيم و گردو فسفر دارد. كلسيم موجود در پنير براي اينكه جذب بدن شود، نياز به فسفر دارد و اگر پنير با گردو مصرف نشود، كلسيم موجود در خون مقداري از فسفر مغز را بر مي‌دارد كه در نهايت موجب كند‌ ذهني فرد خواهد شد؛ بنابراين پنير را با گردو و هنگام شب مصرف كنيد؛ زيرا بهترين زمان جذب كلسيم و فسفر شب است.

ايدز-و-آب-پنير

درمان ايدز با آب پنير

آب پنير پروتئين كاملي دارد و شامل اسيد‌ آمينه‌هاي ضروري براي بدن و لاكتوز كم است. از تركيب پروتئين آب پنير در  عضله‌سازي استفاده مي‌شود. همچنين آب پنير عوارض جانبي ندارد؛ در مجله باليني و تحقيقاتي Medicine1 دريافتند كه پروتئين آب پنير به لاغري و كاهش وزن كمك مي‌كند؛ همچنين براي مبتلايان به ايدز مفيد است.

 مطالعات دانشمندان نشان مي‌دهد كه آب اين ماده بهترين مكمل غذايي براي سالمندان و ورزشكاران است. تحقيقات نشان داده است كه اغلب افراد سالمند دچار مشكلات گوارشي، يبوست يا بواسير هستند كه با مصرف مداوم آب پنير اين مشكلات و بيماري‌ها رفع خواهد شد.

پنير-و-هندوانه

مضرات پنير با هندوانه

پنير يك ماده پروتئيني با طبع سرد است و نبايد با هندوانه يا حتي خيار و گوجه‌فرنگي كه طبع سرد دارند، خورده شود. مصرف همزمان پنير با اين مواد غذايي يا سردي‌هاي ديگر باعث بروز بيماري‌هاي مختلف مي‌شود، اين مسئله عمر را كوتاه مي‌كند.

پنير و ارتباط آن با ميگرن و سردرد

مصرف پنير كهنه و نگهداري‌شده در آب نمك غليظ به همراه گردو به دليل محتواي بالاي تيرامين موجود در آن مي‌تواند يكي از عوامل تشديد سردرد و ميگرن باشد؛ لذا افرادي كه سردرد هاي ميگرني شديد دارند، نبايد در مصرف پنير و گردو زياده‌روي كنند.

مصرف پنير و گردو در بارداري

پنير مقدار قابل توجهي كلسيم و پروتئين دارد و از اين نظر منبع خوبي به خصوص براي دوران حاملگي به شمار مي‌آيد؛ بنابراين خانم‌هاي باردار به شرط كافي بودن مواد ديگر از جمله مس در رژيم غذايي‌شان مي‌توانند با خيال راحت هر مقدار كه دوست دارند، پنير مصرف كنند؛ البته در مصرف آن نبايد افراط و تفريط داشته باشند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۱:۲۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

رژيم غذايي ضد اسهال! مگه داريم؟

اسهال و استفراغ شديد داريد؟ درمان شما يك رژيم غذايي سالم و متنوع است. نام اين رژيم چيست؟ با دلتا همراه باشيد.
اسهال-و-استفراغ

تغذيه و رژيم غذايي مناسب هميشه حرف اول را مي‌زند؛ مخصوصا اگر پاي بيماري‌ها در ميان باشد.

اسهال و استفراغ ممكن است به دلايل مختلفي چون مسموميت غذايي يا كم‌آبي بدن در كودك و بزرگسال اتفاق بيفتد؛ البته نقش تغذيه، رژيم و پرهيزهاي غذايي در كنار طب سنتي براي بهبود و درمان اين بيماري بسيار مؤثر است؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

درمان-اسهال-و-استفراغ

بيماري به نام اسهال و استفراغ

اسهال بر اثر آلرژي يا مسموميت غذايي يا به علت يك بيماري مزمن مانند سندرم روده تحريك‌پذير يا كرون رخ مي‌دهد. درواقع رژيم غذايي و اسهال به طور پيچيده‌اي با هم در ارتباط هستند.

زماني كه دچار اسهال و استفراغ مي‌شويد، غذا‌ها و كارهاي خاصي وجود دارند كه با مصرف يا انجام آنها آن‌ها مي‌توانيد سيستم گوارشي خود را به حالت اوليه برگردانيد. البته غذا‌هايي هم هستند كه بايد از خوردن آن‌ها پرهيز كنيد.

رژيم-brat

رژيم غذايي مناسب براي درمان اسهال

شما مي‌توانيد با تركيب كردن خوراكي‌ها و پيروي از يك رژيم غذايي خاص اين بيماري را كنترل و درمان كنيد.

از رژيم BRAT پيروي كنيد

همانطور كه گفته شد شما مي‌توانيد از رژيم غذايي BRAT به عنوان يك درمان خانگي استفاده كنيد. در اين رژيم مواد غذايي، چون موز، برنج، پوره يا سس سيب و تست جاي دارند. اين خوراكي‌ها حاوي ترشي كم و شيريني ساده هستند. اين مواد غذايي مي‌توانند علائم اسهال را به سرعت كاهش دهند.

چاي-سبز-و-اسهال

درمان اسهال با كمك مايعات و دمنوش‌هاي گياهي

اگر اسهال و درد شكمي (دل‌پيچه) گرفته‌ايد، نگران نباشيد، طب سنتي براي كمك به شما اينجا است.

آب بخوريد

بدن شما در اين مواقع بايد هيدراته بماند؛ اسهال در اثر مدفوع و استفراغ همراه آن باعث از دست رفتن آب بدن يا همان كم‌آبي مي‌شود؛ پس شما بايد بيشتر از قبل آب بنوشيد و منتظر نمانيد كه احساس تشنگي كنيد.

آب نارگيل

آب نارگيل غني از الكتروليت و مواد معدني است كه به هيدراته شدن بدن كمك مي‌كند. نوشيدن يك فنجان آب نارگيل مي‌تواند به درمان و بند آوردن اسهال شما كمك كند.

چاي بابونه

چاي بابونه حاوي ماده‌اي است كه از اسپاسم‌ها (تشنج موضعي) جلوگيري مي‌كند و دل‌دردتان را تسكين مي‌بخشد. اگر دچار مشكل روده هستيد، براي خود يك فنجان چاي بابونه درست كنيد البته اين دمنوش را مي‌توانيد با عسل، زعفران، ليمو يا نبات ميل كنيد.

چاي سبز

چاي سبز فوايد بسيار زيادي براي سلامتي بدن دارد. آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در چاي سبز از عملكرد‌هاي مفيد بدن پشتيباني مي‌كنند. چاي سبز همچنين يك عامل ضد ميكروبي است و به دفع زهرابه يا توكسين (مواد سمي بدن) كمك مي‌كند.

تغذيه-ضد-اسهال

خوراكي هاي ضد اسهال

قبل از شروع دل‌پيچه‌هاي مكرر، ادامه اين مقاله را حتما بخوانيد.

ماست

ماست شدت اسهال را كاهش مي‌دهد؛ زيرا يك پروبيوتيك حاوي باكتر‌هاي سالم، چون لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس و بيفيدو باكتر است. خود اين باكتري‌ها، باكتري‌هاي مضر را از بين مي‌برند و تعادل در معده را به حالت اول برمي‌گردانند. مخصوصا در مواردي كه اسهال به علت آنتي‌بيوتيك‌ها ايجاد شده باشد. البته بهتر است كه از ماست تازه و بدون مواد افزودني استفاده كنيد.

شورباي آرد جو

شورباي آرد جو حاوي مقدار زيادي فبير قابل حل است كه آب بدن را حفظ مي‌كند. اين غذا مي‌تواند جايگزين برنج شود. شما مي‌توانيد آرد جو را با دوغ يا آب جوش مخلوط كرده و دو الي سه بار در روز مصرف كنيد؛ البته در خوردن اين ماده غذايي نبايد افراط كنيد؛ چون مشكلات گوارشي براي شما ايجاد مي‌كند.

سوپ هويج

سوپ هويج براي همه افراد و به خصوص براي بچه‌ها و كودكان نو‌پا اثر ضد اسهالي دارد؛ خوردن اين سوپ مي‌تواند به درمان اسهال كمك كند.

موز-و-اسهال

موز

موز فوايد بسيار زيادي براي بدن دارد و شما مي‌توانيد آن را به عنوان يك درمان خانگي براي رهايي از اسهال و استفراغ به كار بگيريد.

اين ميوه حاوي مقدار زيادي ژلاتين گياهي (پكتين) است؛ يك فيبر قابل حل و مفيد براي گوارش؛ اين ماده سبب مي‌شود كه حالت آبكي بودن مدفوع كاهش يابد. همچنين اين ميوه به دليل پتاسيم فراوانش مي‌تواند به عنوان يك غذاي كامل استفاده شود.

زنجبيل

هر زمان كه مشكلات گوارشي از قبيل نفخ معده و روده، سوء هاضمه يا حتي اسهال را تجربه مي‌كنيد؛ زنجبيل مي‌تواند يك درمان‌كننده مؤثر باشد. زنجبيل به تقويت سيستم گوارشي كمك كرده و از عفونت جلوگيري مي‌كند.

سركه سيب

يكي از خواص سركه سيب اين است كه مي‌تواند باكتري‌هاي مضر روده را از بين ببرد و ph معده را تنظيم كند. يك قاشق چاي‌خوري سركه سيب را به يك ليوان آب گرم اضافه كنيد و سپس بنوشيد. شما بايد يك الي دو بار در روز از اين روش استفاده كنيد.

پرهيز غذايي مثل يك داروي ضد اسهال عمل مي‌كند

تا اينجا به رژيم غذايي و خوراكي‌هايي كه اسهال را درمان مي‌كنند، اشاره شد اما بايد بدانيد كه براي جلوگيري از اسهال و مسموميت غذايي پرهيز هم لازم است.

مواد غذايي كه نبايد در زمان اسهال و استفراغ استفاده شوند:

 • شير و فراورده‌هاي لبني
 • گوشت گوساله و غذا‌هاي سرخ‌شده، چرب و پر‌ادويه
 • مصرف ميوه‌هايي مثل آناناس، گيلاس، توت و انجير و همچنين سبزيجات خام
 • نوشيدن مواد كافئين‌دار مضر مثل قهوه يا مصرف بيش از اندازه الكل

اسهال-كودك

درمان اسهال در كودكان

اين بيماري ممكن است بيشتر از همه كودكان يا افراد سالمند را درگير كند اما علت اسهال مكرر كودكان چيست؟

برخي از رايج‌ترين دلايل اسهال در بچه‌ها عبارتند از:

 • عفونت از ويروس‌ها، مانند: روتا ويروس
 • باكتري‌هايي، مانند: سالمونلا و به ندرت انگل‌هايي مانند:ژيارديا

در اين مواقع، بهتر است كه مايعات زياد به كودك خود بخورانيد و مصرف چربي و فيبر را افزايش دهيد؛ البته مراقب ميوه‌ها و سبزي‌هايي كه انتخاب مي‌كنيد، باشيد؛ به عنوان مثال شما مي‌توانيد از موز، دانه‌هاي گشنيز، زنجبيل، سيب‌زميني آب‌پز‌شده و برنج سفيد استفاده كنيد.

چه چيزي باعث اسهال در دوران بارداري مي‌شود؟

مشكلات هضم مانند يبوست و اسهال در دوران بارداري به صورت مداوم رخ مي‌دهند. اين مشكلات به خاطر تغييرات هورموني، تغيير رژيم غذايي و افزايش استرس ايجاد مي‌شوند؛ ممكن است تمام اين موارد در دوران بارداري باعث شكم‌درد و اسهال در خانم‌هاي حامله شود.

آيا بارداري باعث اسهال مي‌شود؟

گاهي اوقات، به هم ريختگي هورمون‌ها باعث مي‌شوند فرايند هضم آهسته شود كه اين مسئله باعث اسهال و استفراغ مي‌شود. همه خانم‌هاي باردار اين تغييرات هورموني را تجربه مي‌كنند اما بعضي از آن‌ها در ابتداي بارداري اسهال و بيرون‌روي مكرر دارند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶:۴۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

" آب گوجه فرنگي ؛ قرمز ضد سرطان "

هميشه نبايد صبح دلپذير پاييزي را با خوردن يك فنجان قهوه، آب پرتقال يا شير شروع كرد؛ اين بار آب گوجه‌فرنگي را امتحان كنيد.
آب-گوجه-فرنگي

سوپر غذاي لاغري و ضد سرطان در آشپزخانه شما است! يك آبميوه طبيعي كه با بيماري‌ها به خصوص سرطان مبارزه مي‌كند؛ آب گوجه‌فرنگي!؟

شايد هميشه گوجه‌فرنگي را به عنوان يك چاشني مغذي در انواع سوپ و سالاد تصور كرده باشيد اما اين تمام ماجرا نيست! شما مي‌توانيد به صورت روزانه، براي زيبايي، جواني، لاغري و هر چه كه در ذهن‌تان مي‌گذرد؛ اين نوشيدني را استفاده كنيد.

صفحه سلامتي مجله دلتا شما را به خوردن يك ليوان آب گوجه‌فرنگي صبحگاهي دعوت مي‌كند.

گوجه-فرنگي

ويتامين هاي گوجه فرنگي

 گوجه‌فرنگي به سبب داشتن ويتامين‌ها و مواد معدني، يك ابرغذا شمرده مي‌شود. اين ماده مغذي حاوي ويتامين‌هاي ضروري مثل ويتامين A، ويتامين K، ويتامين‌هاي B۱، B۲، B۳، B۵ و B۶ و مواد معدني مثل منيزيم، آهن و فسفر است.

خواص آب گوجه فرنگي

مصرف روزانه آب گوجه‌فرنگي سبب تقويت سيستم ايمني بدن و سلامتي بيشتر مي‌شود. گوجه‌فرنگي آنتي‌اكسيدان زيادي دارد كه با انواع سرطان‌ها مقابله مي‌كند.

 كارشناسان تغذيه و سلامت در يك مطالعه جديد كشف كرده‌اند كه براي رفع خستگي و تأمين مجدد انرژي بدن پس از انجام تمرينات ورزشي، مصرف آب گوجه‌فرنگي قوي‌تر از نوشابه‌هاي انرژي‌زا عمل مي‌كند.

گوجه-فرنگي-و-پروستات

جلوگيري از سرطان پروستات

يك داروي مردانه طبيعي و ضد سرطان! گوجه‌فرنگي و به خصوص آب آن منبع غني فيبر و مواد مفيدي است كه خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش مي‌دهد.

پيشگيري از سرطان سينه

همچنين آب اين ماده مغذي به دليل داشتن ماده‌اي به نام كاروتنويدز از خانم‌ها در مقابل ويروس‌هاي سرطاني و تومورها به خصوص سرطان سينه محافظت مي‌كند.

معجون لاغري و كاهش وزن

آب گوجه‌فرنگي يك آبميوه لاغر‌كننده است؛ يك معجون چربي‌سوز قوي كه سوخت چربي‌ها را در بدن سرعت مي‌بخشد. آب گوجه‌فرنگي يكي از گزينه‌هاي مناسب تغذيه‌اي براي درمان چاقي و از بين بردن چربي‌هاي اضافي است.

سلامت قلب

بايد بدانيد كه آب گوجه ‌فرنگي كمك زيادي به سلامت قلب مي‌كند. اين نوشيدني مغذي حاوي آنزيم‌ها و مواد معدني مفيدي است كه كلسترول بد خون را كاهش مي‌دهد؛ در نتيجه مانع از انسداد شرائين شده و باعث بهبود گردش خون در بدن مي‌شود.

ماده مغذي ضد ديابت

كروميم نوعي ماده معدني در آب گوجه‌فرنگي  است كه ميزان قند خون را كنترل مي‌كند و مصرف آن براي بيماران ديابتي بسيار مفيد است.

تقويت بينايي

ماده قرمز رنگي كه كار هويج را مي‌كند! ويتامين A موجود در آب گوجه‌فرنگي قدرت بينايي را تقويت مي‌كند و مانع شب‎كوري مي‌شود. ويتامين B و پتاسيم موجود در اين ماده هم كاهش‌دهنده فشار خون و كلسترول است؛ در نتيجه مانع حمله قلبي، گرمازدگي و ديگر ناراحتي‌هاي خطرناك قلبي – عروقي مي‌شود.

پوست-و-مو-و-گوجه-فرنگي

درخشندگي مو

آب گوجه‌فرنگي علاوه بر تقويت و درخشندگي مو براي استخوان، پوست و دندان هم مفيد است؛ پس اگر به زيباي خودتان اهميت مي‌دهيد، صبح‌ها به جاي خوردن آب پرتقال يا شير از اين ماده هم استفاده كنيد.

سلامت پوست

اگر پوست حساسي داريد كه مرتب جوش مي‌زند، سعي كنيد تا بدن خود را با آب گوجه‌فرنگي شستشو دهيد. اين عمل شادابي پوست شما را تضمين مي‌كند. آب گوجه‌فرنگي از پوست در برابر اشعه ماوراء‌ بنفش محافظت مي‌كند.

جلوگيري از پوكي استخوان

ماده مغذي كه مي‌تواند جايگزين شير باشد! محققان اثر گوجه‌فرنگي بر بافت استخواني را به رنگدانه قرمز رنگ آن يعني ليكوپن نسبت مي‌دهند؛ نوشيدن 2 ليوان آب گوجه‌فرنگي در روز، استخوان‌ها را تقويت مي‌كند و پوكي استخوان را از بين مي‌برد.

تنظيم حركات روده

اين ماده مغذي، كالري مورد احتياج بدن را فراهم كرده و باعث مي‌شود كه فرايند طبيعي متابوليسم بهتر انجام شود. تنظيم حركات روده يا سندرم روده تحريك‌پذير يكي از بزرگ‌ترين مشكلاتي است كه اشخاص سالمند با آن مواجه هستند، آب گوجه‌فرنگي براي اين مورد مي‌تواند مانند يك شستشو‌دهنده قوي عمل كند.

مضرات-گوجه-فرنگي

مضرات آب گوجه فرنگي

 • آب گوجه‌فرنگي پتاسيم بالايي دارد و مصرف مقادير زياد آن منجر به مشكلات كليوي مي‌شود.
 • سديم موجود در آب گوجه‌فرنگي نيز مي‌تواند باعث فشار خون شود.

مصرف گوجه فرنگي در بارداري

گوجه‌فرنگي و به خصوص آب آن ممكن است ميگرن خانم‌ها را شديدتر كند؛ مخصوصا اگر اين سر‎درد ها ناشي از بارداري باشد؛ همچنين مصرف اين نوشيدني در خانم‌هاي حامله باعث سوزش سر دل، مشكلات هضم غذا به دليل يبوست ناشي از بارداري، معده‌درد و توليد اسيد و گاز مي‌شود؛ پس قبل از استفاده از اين ماده با متخصص تغذيه مشورت كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹:۲۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بهشت گمشده تاريخ را ورق بزنيد!

اولين خانه دنيا؛ شهر آفتاب و ‌آينه‌ يا بهشت گمشده تاريخ كجا است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.
كوه-پرديس-جم

اولين خانه دنيا كجا است؟

مبتلايان به بيماري ايدز و سرطان به اين بهشت سفر كنند؛ يك منطقه گردشگري عجيب در ايران كه با حقيقت و افسانه توأم شده است.

كوه باستاني پرديس يا كوه پدري ( معروف به بهشت) در حومه شهرستان جم از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه‌هاي راه بندر كنگان به فيروز‌آباد شيراز قرار دارد؛ جاذبه گردشگري كه به قول عده‌اي از دانشمندان درمان‌كننده بيماري‌هايي مثل ايدز و سرطان است؛ با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد.

پرديس-جم

كوه پرديس؛ بهشت گمشده تاريخ

محلي‌ها و ساكنان قديمي اين دشتستان به كوه جم، پوز يا پدري مي‌گويند؛ چون قله اين كوه شبيه پوز است اما در كتاب اوستا از اين منطقه به “ور جم كرد” نام برده مي‌شود؛ به همين دليل نام جم نيز بر آن گذاشته شده است.

پژوهشگران با استفاده از نام “پدري” كه نام رسمي كوه و به معني پارادايس يا بهشت اوستا است، واژه پرديس را براي اين منطقه گردشگري انتخاب كرده‌اند.

در كنار كوه پرديس، تپه‌هاي قديمي نيز وجود دارد كه متعلق به دوره جمشيد است. اما غاري كه در نزديكي كوه مشاهده مي‌شود، از لحاظ قدمت تاريخي مي‌توان اولين خانه دنيا ناميد.

پرديس ؛ همسايه ديوار به ديوار خورشيد

بنابر نظر باستان‌شناسان و محققان، قله اين كوه كه رفته‌رفته از ارتفاع آن كاسته مي‌شود، نزديك‌‌ترين نقطه كره زمين به خورشيد ‌است؛ زيرا در نزديكي خط استوا بلندترين ارتفاع، قله همين كوه‌ است.

بنا به گفته بديعه دشتي، محقق و تاريخ‌شناس، “حتي اورست حدود هزار متر از پوز پدري پايين‌تر است و يك قله مستقل و جداگانه محسوب مي‌شود”.

البته تمام اين شواهد نياز به بررسي‌هاي تاريخي و علمي بيشتر در اين منطقه گردشگري دارند؛ چون بسياري از آنها با موضوعات و برداشت‌هاي عاميانه مردم محلي دخيل شده است.

جام-جم-و-آينه

كوه پدري ؛ شهر آينه ها

به گفته باستان‌شناسان، حدود يك كيلومتر از كوه پرديس از جنس سيليس است. در زمان‌هاي گذشته از اين منطقه به عنوان آيينه‌اي براي ديدن سپاه دشمن در اطراف قله استفاده مي‌شده است.

از نظر فني و علمي اثري از آينه در روي اين نقش‌هاي سنگين كوهي به جاي مانده است اما براي اثبات آن بايد گفت كه اين منطقه كوهستاني معادن متعدد شيشه و فلزاتي مانند آهن و جيوه دارد و رستنگاه گياهاني مانند كتيرا است كه از خشك شدن آن براي ساخت آينه هم استفاده مي‌شده است. جداي از اين، صيقلي بودن اين محدوده از كوه در 27 هزار سال پيش به تنهايي مي‌توانست وظيفه يك آينه را به دوش بكشد.

جام جهان نماي جمشيد اينجا است

بنا به گفته بديعه دشتي، پژوهشگر و تاريخ‌شناس، جام جهان‌نما در كوهستان‌هاي متعدد اطراف كوه جم است كه مانند يك قدح و جام عظيم بيننده را از آن همه ابهت و عظمت در خلقت مدهوش مي‌كند.

همچنين در لابه‌لاي اين كوهستان‌ها نقش‌هايي پيدا شده است كه بر سينه كوه‌ها جاري شده بودند و به گفته سالمندان محلي در قديم با آينه پوشيده شده بود. اين آينه‌هاي كوهين سر جام جم را نشان مي‌دهند؛ البته تمام اين گفته‌هاي محلي مي‌تواند آميخته به قصه و افسانه هم باشد.

در بالاي كوه جم، در چندين نقطه با زاويه‌هاي خاص ديوارهاي سنگي صيقل‌شده در مقياس‌هاي بزرگ وجود دارد كه شهروندان كهنسال جم در گپ و گفت‌هاي محلي از آن به عنوان چرم آيينه ياد مي‌كنند. همچنين بنا به گفته آنها در سال‌هاي بسيار دور آنها با حضور در زير اين چرم آيينه‌ها قطعات كوچك شيشه‌هاي سياه‌رنگ مي‌يافتند كه صحت اين مسئله را تقويت مي‌كند.

داستان كوهي كه جاذبه دارد

شايد اين كوه از نظر علمي جاذبه مغناطيسي نداشته باشد اما با افسانه‌هايي كه محليان و ساكنان آن براي اين منطقه نقل مي‌كنند، به طور حتم جاذبه گردشگري زيادي خواهد داشت.

به گفته محلي‌هاي منطقه، مغناطيس فوق‌العاده قوي كوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله ۵۰ تا ۱۰۰ متري كوه، يعني تقريبا انتهايي‌ترين نقطه مشخص آسفالت با ماشين توقف كنيد و ترمز دستي را بخوابانيد، ماشين به جاي سر پاييني به نرمي به سمت كوه كشيده مي‌شود.

البته اين مسئله از ديدگاه علمي و منطقي ممكن است به دليل خطاي ديد در شيب ايجاد شده باشد.

كوه-جم

كوهي كه ضد ايدز و ضد سرطان است

افسانه يا حقيقت؟ كسي چه مي‌داند؟

به گفته محلي‌ها و حتي برخي از دانشمندان اين كوه و گياهان روييده در اطراف آن درمان‌كننده بسياري از بيماري‌ها است؛ البته شواهد محكمي دال بر اين موضوع وجود ندارد؛ ممكن است كه اين فقط يك ادعاي محلي يا دروغين باشد.

درمان ايدز

از جمله خواص خارق‌العاده اين كوه كمك به درمان مبتلايان به ايدز است. به خاطر نزديكي اين كوه به خورشيد امكان رشد و نمو ويروس‌هاي بيماري‌زا از جمله ويروس HIV تقريبا صفر است.

پزشكان متخصص بريتانيايي در مؤسسه‌اي در شهر لندن اخيرا در مقاله‌اي در روزنامه تايمز ضمن بر شمردن اين خاصيت از سازمان ملل درخواست كرده‌اند تا نام اين كوه را به كوه ضد اچ آي وي ANTI-HIV Mountain تغيير دهند.

دكتر تيم هوپكينس Tim Hopkins، رئيس مؤسسه فوق و دارنده مدرك فوق تخصص در رشته ايمونولوژي و ويروس‌شناسي، چنين ادعا مي‌كند كه به دليل خواص درماني اين كوه در اين منطقه بايد شهرك‌هاي درماني براي مبتلايان به ايدز ساخته شود.

درمان سرطان

از ديگر خواص درماني اين كوه كه زبانزد همه متخصصان mountain trapi است، خواص مغناطيسي آن است كه باعث تخريب سلول‌هاي سرطاني شده و به همين دليل متخصصان بسياري از بيماران سرطاني را به كوه‌نوردي در اين منطقه گردشگري تشويق مي‌كنند.

گردشگري-و-طبيعت-گردي

محصولات كشاورزي خاص منطقه

ممكن است نوع خاك، پوشش گياهي و حتي عسلي كه از اين ناحيه به دست مي‌آيد، بسياري از بيماري‌ها را درمان كند.

عسل

درواقع، پوشش گياهي اين منطقه نوعي خار بياباني گرمسيري منحصر به فرد است كه خواص دارويي فراواني دارد و عسل حاصل از اين منطقه گردشگري طرفداران زيادي حتي در كارخانه‌هاي دارويي دارد كه مي‌تواند ناراحتي‌هاي اعصاب و سردردهاي ميگرني را درمان كند.

خرما

اين منطقه خرماي ويژه‌اي نيز توليد مي‌كند كه به نام خرماي خصه معروف است و در شيره خود غرق مي‌شود؛ يعني يك كاسه آن ظرف سه ساعت پر از شيره مي‌شود. اندازه اين خرما اندازه آلبالو است و به جهت خواص دارويي فراوان براي ساخت قندهاي رژيمي مخصوص بيماران ديابتي صادر مي‌شود.

زيتون

نكته جالب ديگر رويش درخت زيتون در دامنه شمالي كوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهاي چاهه و دره پلنگي است كه در آب و هواي آن منطقه بسيار بعيد است.

آب معدني طبيعي

در لايه‌هاي زيرين اين كوه معدن عظيمي از آب خنك و فوق‌العاده سالم وجود دارد، آن هم در اطراف عسلويه عجيب است!

مردم چاهه و جم، كوه پرديس را فوق‌العاده مقدس و محترم مي‌شمارند و به استناد علائم موجود در آتشكده احتمالا يكي از اولين مكان‌هايي بوده كه نفت در آن سوزانده شده است.

اگر از اين منطقه گردشگري خوش‌تان آمده است؛ بيشتر از اين فرصت را از دست ندهيد؛ چمدان خود را محكم ببنديد، يك دوربين عكاسي كوچك برداريد و مرز افسانه تا حقيقت اين منطقه جالب گردشگري را بشكنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴:۰۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |