مايع رنگي حيات

يك قطره از خون شما هم مايع حيات است! فرقي ندارد كه پرسپوليسي هستيد يا يك كاربر عادي! با پيام دلتا همراه باشيد.
خون و حجامت

مايع رنگي حيات؟! تعجب نكنيد! خون را مي گوييم كه زندگي و زنده ماندن همه ي ما  تقريبا به آن بند است! همانطور كه بدون آب نمي توان زندگي كرد، بدون خون كافي در بدن هم نمي توان زنده ماند!

به طور كلي مي توان گفت كه اهداي خون براي كمك به افراد و بيماران ديگر از جنبه ي انساني و معنوي مفيد است اما همين كار بسياري از بيماري ها را درمان مي كند؛ با مجله پيام دلتا همراه باشيد.

حجامت-و-اهداي-خون

مزاياي اهداي خون

تقريبا سر و كار همه ي ما به بيمارستان و بخش آزمايشگاه و خون گيري افتاده است؛ البته خون دادن فقط براي زمان بيماري نيست! اصلا چرا بايد خون بدهيم؟

جلوگيري از حمله ي قلبي

اهداي خون براي سلامتي شما مفيد است؛ زيرا  باعث كاهش ميزان آهن بدن و نيز  كاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي مي شود. بر اساس مطالعات منتشر شده در مجله ي آمريكايي “بيماري هاي مسري”، اهدا كنندگان خون 88% كمتر از ديگران در معرض سكته ي قلبي قرار دارند؛ با اين كار آهن از سيستم بدن خارج مي شود و خطر حمله ي قلبي تا حد قابل توجهي كاهش مي يابد.

مقاومت در برابر سرطان

اهداي خون، به خصوص به صورت مداوم، خطر ابتلا به انواع سرطان را كم مي كند. آيا حاضر نيستيد از اين فرصت استفاده كنيد و در برابر سرطان ريه، كبد، روده، معده و حنجره مقاومت خود را افزايش دهيد؟

كنترل طبيعي بيماري ها

فرد اهدا كننده از چكاپ رايگان نيز بهره مند مي شود. اما چه نوع چكاپي؟

 • اين افراد برگه اي را دريافت مي كنند كه حاوي اطلاعاتي در مورد سطح فشار خون و كلسترول است؛ دو عامل مهم در حفظ سلامتي!
 • اگر تكنسين مربوطه متوجه فشار خون بالاي شما شود، به طور قطع، به شما پيشنهاد مي كند كه به پزشك مراجعه كنيد. افرادي كه اين دو عامل را به طور مرتب اندازه گيري مي كنند، زودتر از ديگران از مشكلات سلامتي خود مطلع مي شوند و در جهت رفع آنها اقدام مي كنند.
 • انجام آناليز تركيبات خون و حتي تعيين گروه خوني به صورت جدا و با مراجعه به پزشك معالج مجاني نخواهد بود اما ارائه ي اين خدمات به اهداكنندگان كاملاً رايگان است.
 • خون فرد اهداكننده به منظور تشخيص عواملي نظير ويروس HIV، هپاتيت و سفليس آناليز مي شود و مشاهده ي هر گونه مشكل را به وي اعلام خواهند كرد.
 • فرايند خون سازي مجدد براي شما مفيد است و اهداي خون اين مزيت را نيز به همراه خواهد داشت. اين فرايند بدن شما را سالم تر، پر انرژي تر و كارآمد تر خواهد كرد.

حجامت-و-اهداي-خون

علائم اهداي خون

البته اين بدان معني نيست كه هر وقت دل تان مي خواهد و تحت هر شرايطي مي توانيد خون بدهيد؛ ممكن است شما مبتلا به بيماري خاص يا كم خوني باشيد؛ به همين دليل اين كار بايد زير نظر پزشك و با تشخيص وي انجام شود.

بنابراين، ممكن است اهداي خون به ضرر شما تمام شود و بدن تان را ضعيف تر كند يا عوارض مختلفي مانند اين موارد را به جا بگذارد:

 • سرگيجه
 • احساس ضعف
 • سبكي سر
 • تهوع

البته اين علائم معمولاً ظرف سه روز بعد از اهداي خون تمام مي‌شوند اما شما موظف هستيد كه قبل از هر اقدامي با پزشك خود مشورت كنيد.

به ياد داشته باشيد كه اگر سطح آهن فرد پس از اهداي خون خيلي پايين باشد، مي‌توانيد مصرف غذاهاي غني از آهن را افزايش دهيد. غذاهاي غني از آهن شامل گوشت قرمز، عدس، اسفناج و آبميوه‌ هاي طبيعي يا غلات هستند.

حجامت-و-اهداي-خون

اهداي خون يا حجامت؟

بايد قبول كرد با توجه به تأييد اهداي خون در علم امروزي، مي توانيد به جاي حجامت، خون اهدا كنيد.

در حقيقت، در سيستم گردش خون، تمام خون هايي كه در سراسر بدن گردش مي كنند، يكي است. اما در اين باره برخي معتقدند كه خون كمر از ديگر نقاط بدن آلوده تر است و با كمك حجامت بايد از بدن خارج شود؛ در صورتي كه انتقال خون از سياهرگ صورت مي گيرد و بدن خون كثيفي ندارد.

خون نواحي مختلف بدن با هم تفاوتي ندارند و به جاي حجامت و برداشتن خون از كمر به آساني مي توانيد خون خود را اهدا كنيد كه آثار مفيدتري نيز براي سلامت بدن دارد.

مزايا و معايب حجامت

 • در حجامت، خون از پشت كمر و از مويرگ ها سطح پوست خون گرفته شده ولي اهداي خون از رگ اصلي و از دست گرفته مي شود. البته در كشورها و فرهنگ هاي مختلف، تكنيك هاي متفاوتي از حجامت وجود دارد.
 • تاثير اهداي خون، به كنترل سطح آهن در سيستم گردش خون كمك مي كند؛ بنابراين با حفظ ذخائر آهن در بدن، مانع از خطر ابتلا به سرطان و ساير اختلالات كمبود آهن مي شود.
 • اهداي خون مستمر سبب افزايش ضريب امنيت و سلامت خون در بدن مي شود؛ زيرا در هر بار اهدا مشاوره انجام شده و تمام آزمايشات غربالگري روي خون اهدايي صورت مي گيرد.
 • حجامت هم در بسياري از موارد ديگر تاثير گذار است كه عبارتند از: درمان درد كمر، بيماري هاي پوستي، سياتيك، اسپونديلوز گردن و غيره.

بنابراين، با در نظر گرفتن مزايا و معايب هر دو روش، در نهايت انتخاب روش مناسب خون دهي و خون گيري به عوامل مختلفي مثل قدرت سيستم ايمني بدن و بيماري هاي آن بستگي دارد؛ پس اقدام به اين كار بايد با تأييد پزشك و انجام آزمايش هاي لازم صورت گيرد.

نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۳:۳۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |