همه چيز زير سر اين مار است!

همه چيز زير سر اين مار است! كدام مار؟ همان مار سمي كه جوان ها را فوري مي كشد؛ با دلتا همراه باشيد.
گل و ماري-جوانا

يكي از مرگبار ترين مواد مخدر در دنيا ماري جوانا يا همان گل است كه تاثيرات منفي بسياري بر سلامت روح و جسم افراد به خصوص جوان ها دارد.

به گزارش مجله پيام دلتا، ماده مخدر گل يا ماري جوانا از گياه كانابيس به دست مي آيد؛ براي تهيه آن بايد گل، دانه، برگ و ساقه هاي گياه را خشك كرد.

البته استعمال اين مخدر گياهي بسيار خطرناك است و عوارض جدي در پي دارد.

علف

چرا مخدر گل؟

يكي از مواد تشكيل دهنده مخدر گل يا ماري جوانا، ماده اي شيميايي به نام دلتا تتراهيد كربنبينول (THC) است كه باعث نوسانات خلقي و آسيب به ذهن مي شود؛ زمان استعمال ماري جوانا، يعني وقتي دود آن به ريه مي رسد، به سرعت وارد جريان خون شده و به مغز و ساير اعضاي بدن منتقل مي شود.

بسياري از افراد در كشورهاي غربي، مخدر گل يا همان ماري جوانا را به صورت سيگار استفاده مي كنند. تاثير ماري جوانا بر بدن مصرف كننده، فوري و در لحظه است؛ آثار بلند مدت آن به اين بستگي دارد كه چگونه يا چه مقدار از گل مصرف شده باشد.

علائم و عوارض مصرف گل

برخي از شايع ‌ترين عوارض ماده مخدر گل عبارت است از:

  • حرص و ولع مصرف بيش از حد
  • كاهش اشتها
  • مشكلات خواب
  • لاغري و كاهش وزن
  • پرخاشگري و عصبانيت
  • تحريك پذيري
  • بي قراري
  • كابوس‌هاي شبانه

علف

مضرات خطرناك مخدر گل

اختلال در عملكرد دستگاه تنفس

مخدر گل يا ماري جوانا همانند دود تنباكو حاوي انواع مواد شيميايي سمي از جمله آمونياك و سيانيد هيدروژن است كه با ورود به ريه، فرد را در معرض خطر ابتلا به برونشيت و عفونت ريه، بيماري هاي تنفسي چون آسم و فيبروز كيستيك قرار مي دهد.

براساس گزارش موسسه ملي مواد مخدر (NIDA)، احتمال دارد دود ماري جوانا باعث ابتلاي افراد به سرطان ريه شود؛ هرچند كه هنوز اين فرضيه ثابت نشده است.

اختلال در سيستم گردش خون

مخدر گل به سرعت از ريه وارد جريان خون مي شود و مي تواند در عرض چند دقيقه ضربان قلب فرد را به 20 تا 50 تپش در دقيقه افزايش دهد، اين افزايش ضربان تا يك ساعت هم مي تواند ادامه داشته باشد و سبب حمله ي قلبي در فرد شود.

ماري جوانا همچنين باعث پارگي رگ هاي خوني چشم و قرمز شدن آن ها مي شود و مي تواند به عصب بينايي آسيب جدي برساند.

اختلال در سيستم عصبي مركزي

هنگامي كه فرد مخدر گل يا ماري جوانا مصرف مي كند؛ بلافاصله اين ماده وارد گردش خون شده و به مغز مي رسد. اين ماده باعث مي شود تا مغز به دليل مقدار زيادي ماده شيميايي دوپامين، احساس شادي و سرخوشي توليد كند كه بر عملكرد مركز هيپوكامپ مغز اثر مي گذارد؛ بنابراين فرد ديگر نمي تواند تصميم گيري هاي صحيح داشته باشد.

همچنين، مصرف اين ماده مخدر به ويژه در جوانان مي تواند سبب آسيب ديدن دائمي حافظه، دشواري در تمركز و تصميم گيري هاي فكري شود؛ مصرف ماري جوانا در زمان بارداري هم باعث اختلال در رشد جنين و صدمات مغزي او مي شود.

علف

راهكارهاي ترك مخدر گل

تحقيقات نشان داده اند افراد كمي وجود دارند كه در پي ترك اين ماده مخدر هستند اما در سال‌هاي اخير روند درخواست درمان براي اين ماده مخدر به شدت افزايش پيدا كرده است.

دكتر ديويد مك داول از دانشگاه كلمبيا كه سال‌ها در خصوص مسائل مربوط به ترك اين ماده مخدر تحقيق كرده است، چنين مي گويد: روند درمان به اين ماده مخدر در افرادي كه به صورت روزانه از آن استفاده مي‌كنند، بسيار دشوار است.

نكته‌اي كه بايد بسيار به آن توجه داشت اين است كه استفاده از مخدر گل در واقع دروازه ي اصلي ورود و استفاده از ساير مواد مخدر است.

بسياري از افراد كه در حال استفاده از مواد مخدر بسيار وحشتناك مانند كراك و شيشه هستند، ممكن است اعتياد خود را از اين ماده ي مخدر آغاز كرده باشند.

همانطور كه پيشتر نيز گفته شد، فرايند ترك اين ماده مخدر بيشتر بر مبناي روش‌هاي ذهني قرار دارد؛ بنابراين توصيه مي شود چنانچه قصد كنار گذاشتن اين ماده مخدر را داريد، حتما از راهنمايي هاي مشاوره ترك اعتياد استفاده كنيد.

نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۱:۵۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |