13 خوراكي مفيد شاد كننده

پيك شادي در راه است؛ يك پيك خوشمزه، مفيد و خوردني. با دلتا همراه باشيد.
خوراكي-ضد-افسردگي

اختلال افسردگي اساسي يا به اصطلاح (افسردگي)، اختلالي رواني است كه مشخصه اصلي آن داشتن حالت پريشاني در وضعيت‌ها و موقعيت هاي مختلف به مدت حداقل دو هفته است. افسردگي معمولا با علائمي مثل عدم اعتماد به نفس، بي‌علاقگي نسبت به انجام فعاليت لذت بخش، بي‌حالي و احساس درد بدون دليل همراه است.

به گزارش مجله پيام دلتا، اگر به اندازه كافي شاد نيستيد، شايد با رعايت رژيم غذايي مناسب بتوانيد فاصله‌تان را با غصه‌ها بيشتر كنيد. درواقع، مصرف بعضي از اين خوراكي‌ها مي‌تواند حال شما را در روزهايي كه اندوهگين هستيد، بهتر كند.

خوراكي-ضد-افسردگي

خوراكي‌هاي ضد افسردگي

چرا خسته و بي‌حال هستيد؟ يك رژيم غذايي مناسب با خوراكي‌هاي شاد كننده قطعا مي‌تواند  روحيه شما را بهتر كند.

دلستر ساده

مخمر، يكي از داروهاي طبيعي ضدافسردگي و شادي‌آور است و اگر هر روز دلستر بخوريد، حال‌تان به مرور خوش‌تر مي‌شود. اگر اهل دلستر خوردن نيستيد، مي‌توانيد از داروخانه قرص‌هاي خوراكي مخمر را تهيه كنيد. اما يادتان نرود كه با مصرف اين قرص‌ها اشتهاي‌تان هم افزايش پيدا مي‌كند.

بابونه

در روزهايي كه غم‌زده هستيد، دمنوش بابونه ميل كنيد. حتي مي‌توانيد به عنوان يك وعده در هر روز به جاي چاي سراغ اين دمنوش‌ها برويد تا آرامش‌تان بيشتر و اضطراب‌تان كمتر شود.

اسطوخودوس

اين گياه پرطرفدار، راهي ديگر براي رسيدن به آرامش را پيش روي‌تان مي‌گذارد. اسطوخودوس اضطراب را كم و شما را به فرد خوش‌خلق تري بدل مي‌كند.

زعفران-و-افسردگي

زعفران

چاي زعفراني دم كنيد يا اينكه از اين چاشني هر روز در غذاهاي‌تان بريزيد تا سرخوش‌تر شويد. زعفران دارويي طبيعي براي فرار از افسردگي است.

ماهي

گفتيم كه اسيدهاي چرب غيراشباع و امگا3، ضدسرطان و ضدكلسترول هستند اما يادمان رفت از تاثير آنها در حفظ سلامت روان بگوييم. شما مي‌توانيد براي كاهش اضطراب و افسردگي، به طور مرتب ماهي ميل كنيد.

سبزيجات برگ سبز 

با توجه به محتواي بالاي منيزيوم، سبزيجات برگ سبز به شما كمك مي‌كند تا سيستم عصبي خود را متعادل كنيد؛ بنابراين آن ها براي برخورد با اختلالات عاطفي مانند: اضطراب و افسردگي مناسب هستند.

آجيل

آجيل سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3، اسيدهاي آمينه، مواد معدني مانند: پتاسيم و منيزيم است كه  باعث افزايش سلامتي و شادي مي شوند.

شكلات-و-افسردگي

كاكائو و شكلات تيره رنگ

ماده اصلي در شكلات تيره يكي از بهترين غذاها در رژيم غذايي است كه براي افسردگي تجويز شده است. اسيدهاي آمينه باعث بهبود توليد سروتونين مي‌شوند كه اين مسئله كمك مي‌كند روحيه‌ي بهتري داشته باشيد.

جو ي دوسر سبوس‌دار

جو ي دوسر سبوس‌دار منبع طبيعي ويتامين‌هاي گروه B و فيبرها است كه فرايند هضم را تسهيل مي‌بخشد و سطح قند خون را متعادل مي‌كند؛ يعني مانع از افزايش ناگهاني قند خون مي‌شود كه معمولا علت حالات تندخويي و پرخاشگري است .

 همچنين جوي دوسر منبع تريپتوفان است كه در بالا به عنوان يكي از مواد مغذي لازم براي مبارزه با افسردگي محسوب مي‌شود.

تخم مرغ

تخم مرغ با ويتامين 12B و آمينو اسيد يكي از كامل‌ترين غذاها در اين رژيم است. مواد مغذي به فعاليت سيستم عصبي شما كمك و از اضطراب و افسردگي جلوگيري مي‌كنند.

فلفل

فلفل حاوي تركيبي به نام كاپسايسين است كه محافظ قوي براي كاهش علائم افسردگي است؛ زيرا اين ماده محرك توليد آندروفين است كه هورمون خوش‌اخلاقي محسوب مي‌شود. انواع فلفل‌ها حاوي اين تركيب فوق‌العاده هستند.

موز

يكي از مهم‌ترين خواص موز مقدار بالاي منيزيوم و پتاسيم است كه اين مواد ترشح كورتيزول كه هورمون استرس است را كاهش مي‎دهند و حال روحي شما را بهتر مي‌كنند.

دارچين

دارچين ادويه معطر و بي‌نظيري است كه در تهيه انواع غذاها و دسرها جايگاه خاصي دارد، مي‌تواند با تنظيم سطح قند خون با افسردگي مقابله كند.

ويتامين-ضد-افسردگي

ويتامين‌هاي ضد افسردگي

ويتامين  C

باعث كاهش آثار راديكال‌هاي آزاد مي‌شود.

اسيدفوليك

يك اسيد‌آمينه ضروري است كه به طور طبيعي باعث آرامش مي‌شود و به ايجاد سروتونين نيز كمك مي‌كند.

فنيل‌آلانين

 نوع ديگري از اسيد‌آمينه است كه ترشح اندروفين را تحريك مي‌كند.

اسيدهاي چرب امگا 3

باعث ثبات ذهني، بهبود تمركز و جلوگيري از افسردگي مي‌شوند.

پتاسيم

سيستم عصبي شما را آرام مي‌كند، باعث تحريك‌پذيري و كاهش افسردگي مي‌شود.

غذاهاي ممنوعه

متاسفانه زماني كه از افسردگي رنج مي‌بريد، ممكن است به غذاهاي ناسالم علاقه داشته باشيد. اين غذاها، نه فقط باعث تشديد افسردگي  مي‌شوند بلكه موجب افزايش وزن و ساير شرايط فيزيكي منفي نيز مي‌شوند.

  • سوسيس
  • قند و شكر و مشتقات آن‌ها
  • نوشابه و ساير نوشيدني‌هاي گازدار
  • غذاهاي سرخ‌شده
  • مقدار بيش از حد كافئين
  • شيريني‌هاي تجاري
  • پنيرهاي چرب
  • غلات غني‌شده
نوشته شده توسط مجله دلتا | ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۰:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |